Renta wdowia przyjęta przez Sejm w okrojonej wersji. Emeryci dostaną mniej pieniędzy
Sejm przegłosował obywatelski projekt ustawy wprowadzającej rentę wdowią, a to oznacza, że od 1 lipca 2025 roku wdowy i wdowcy będą mogli liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Nowelizacja ustawy przyjęta jednak została z rządowymi poprawkami, które przewidują mniejsze wypłaty niż początkowo zapowiadano.
Renta wdowia przyjęta przez Sejm. Nowelizacja ustawy trafi teraz do Senatu
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach w celu wprowadzenia renty wdowiej opowiedziało się 425 posłów. Dwóch było przeciw, a dwunastu wstrzymało się od głosu. To oznacza, że już od przyszłego roku osoby, które straciły współmałżonka, będą mogły otrzymywać emeryturę powiększoną o część świadczenia po zmarłym.
Śmierć osoby bliskiej szczególnie w wieku starszym, to jest zawsze tragedia, ale dzisiejszy dzień, w którym Sejm zdecydował się w imieniu państwa polskiego wyciągnąć pomocną dłoń do blisko 2 mln seniorów i seniorek, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, jest momentem radosnym — powiedziała Agnieszka Dziemianiwicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Teraz ustawa ma trafić do Senatu, który roboczo zapowiedział poparcie dla nowego świadczenia. To oznacza, że już
od stycznia 2025 roku uprawnieni świadczeniobiorcy będą mogli składać wnioski o przyznanie renty wdowiej, a pierwsze wypłaty pieniędzy mają być realizowane od 1 lipca 2025 roku.
Renta wdowia z rządowymi poprawkami. Świadczenie będzie niższe
Obywatelski projekt renty wdowiej zakładał, że emeryci będą mogli pobierać swoją emeryturę w całej wysokości, a do tego 50% emerytury po zmarłym małżonku (lub odwrotnie: cała emerytura małżonka i 50% swojego świadczenia). Ostatecznie jednak projekt przyjęto w innej, nieco okrojonej wersji, w której uwzględnione zostały rządowe poprawki.
I tak, zgodnie z przyjętą nowelizacją, świadczenie renty wdowiej ma sukcesywnie rosnąć w ciągu kolejnych lat. Na początku, czyli
od lipca przyszłego roku, drugie świadczenie ma wynieść 15%.
To oznacza, że wdowiec lub wdowa zdecydują czy chcą pobierać
100% swojej emerytury i 15% emerytury
po zmarłym małżonku, czy też odwrotnie: 100% po zmarłym i 15% swojego świadczenia.
W 2027 roku kwota drugiego świadczenia ma wzrosnąć do 25%
, a w 2028 roku rząd podejmie decyzję, czy drugie świadczenie wzrośnie do 50% (uwzględniając sytuację gospodarczą i ekonomiczną).
Renta wdowia trafi nawet do 2 mln osób. Nie każdy ją otrzyma
Z renty wdowiej będą mogli skorzystać jedynie ci seniorzy , którzy osiągnęli wiek emerytalny, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Co więcej, świadczenie będzie przysługiwać tylko wtedy, gdy wdowiec lub wdowa nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
To oznacza, że świadczenia nie dostaną kobiety , które nabyły prawo do renty rodzinnej przed ukończeniem 55. roku życia, a także mężczyźni, którzy mieli mniej niż 60 lat. Szacuje się, że dodatkowe środki trafią do około 2 milionów osób.