Wyższa emerytura za okazaniem dyplomu. ZUS podaje warunki
ZUS podczas ustalania prawa do emerytury i wyliczania jej wysokości uwzględnia czas całej aktywności zawodowej. Chodzi tu również o czas przebywania na zwolnieniach czy czas pobierania zasiłków, ale też okresy nauki. Studia wyższe nie są wyjątkiem, ale wymagane są odpowiednie dokumenty.
None
Okres nauki w uczelniach wyższych to dla ZUS tzw. okres nieskładkowy. To czas, przez który nie było obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne. Zalicza się to jednak do stażu pracy.
Wyliczając staż do emerytury, ZUS bierze pod uwagę:
- okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów,
- okresy dokształcania zawodowego lekarzy w klinikach akademii medycznych i oddziałach instytutów naukowych w charakterze wolontariusza – w granicach do 1 roku,
- okresy studiów doktoranckich i aspirantury naukowej w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu,
- okresy asystenckich studiów przygotowawczych.
ZUS zawsze wlicza każde studia wyższe do stażu pracy. Nie ma więc znaczenia, czy są to studia licencjackie, czy też magisterskie.
Czterodniowy tydzień pracy to zmiany dla seniorów. Ważne dla osób przed emeryturą Taką "czternastkę" dostaniesz. Dla jednych 1780 zł, dla innych ani groszaWyższa emerytura dzięki studiom. Potrzebne będą dokumenty
ZUS doliczy nam czas spędzony na nauce, jeżeli będziemy potrafili go udokumentować. Oznacza to, że niezbędne będą odpowiednie zaświadczenia.
Z reguły ZUS wymagać będzie zaświadczenia uczelni potwierdzającego fakt ukończenia studiów, okres ich trwania i programowy wymiar studiów. Może to być również dyplom, jeżeli studia zostały zakończone jego uzyskaniem, a z dyplomu tego wynika okres trwania i programowy wymiar studiów.
W innych przypadkach takim poświadczeniem będzie zaświadczenie kliniki akademii medycznej lub instytutu naukowego, a także zaświadczenie wydane przez jednostkę prowadzącą studia.
Praca na studiach a staż pracy. ZUS precyzuje warunki
Co dzieje się w przypadku, jeżeli podczas studiów podjęliśmy również pracę? Nie ma tutaj dobrych wiadomości, bo te okresy się nie zsumują.
W takiej sytuacji trzeba wybrać opcję korzystniejszą. Można zdecydować, by do stażu pracy ZUS nie wliczał okresu nauki, jeśli jest on krótszy od okresu zatrudnienia.