Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Słabe włosy i paznokcie mogą oznaczać niedobór ferrytyny
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 13.10.2024 12:54

Słabe włosy i paznokcie mogą oznaczać niedobór ferrytyny

Kobieta przed lustrem
Fot. Canva/JRPStudio

Wypadające włosy, łamliwe paznokcie, złe samopoczucie, zmęczenie i senność. To niektóre objawy, które mogą świadczyć o niskim poziomie ferrytyny w organizmie. To białko, którego obecność związana jest z poziomem żelaza we krwi. Sprawdź, czy te objawy nie wymagają konsultacji z lekarzem.

Czym jest ferrytyna?

Ferrytyna to białko, które zarządza zapasami żelaza w organizmie. W organizmie dorosłego, zdrowego człowieka, znajduje się od 1 do 1,5 g ferrytyny. Niski poziom ferrytyny może świadczyć jednocześnie o niskim poziomie żelaza w organizmie. To z kolei wpływa na rozregulowanie pracy ciała w wielu aspektach.

W Polsce to chwast, na świecie warzywo. Ugotuj, ususz, albo dodaj do kanapek Weź korek i włóż do lodówki. Uciążliwy problem zniknie raz-dwa

Objawy niedoboru ferrytyny. Na to trzeba uważać

O niedoborze ferrytyny w organizmie, poza osłabionymi włosami i łamliwymi paznokciami, mogą też świadczyć:

  • skłonność do szybkiego męczenia się,
  • osłabienie koncentracji,
  • nadmierna senność,
  • kołatanie serca,
  • ogólne uczucie osłabienia.
  • osłabiona odporność organizmu na infekcje,
  • blady odcień skóry.

Oprócz dolegliwości związanych z tymi symptomami, niski poziom ferrytyny może prowadzić m.in. do anemii, a także do problemów z prawidłowym przebiegiem ciąży.

Niedobór ferrytyny trzeba skonsultować z lekarzem

Podejrzenie niedoboru ferrytyny trzeba skonsultować z lekarzem i potwierdzić badaniami laboratoryjnymi. W przypadku wykrycia niedoboru, lekarze z reguły przepisują preparaty zawierające żelazo. Im więcej żelaza przyjmie i wchłonie organizm, tym poziom ferrytyny będzie wzrastał, a dolegliwości ustąpią.

O uzupełnienie żelaza we krwi, a tym samym podniesienie poziomu ferrytyny, trzeba zadbać też odpowiednią dietą.

Żelazo znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso czerwone, drób czy ryby), ale także wegetarianie i weganie mogą zadbać o odpowiednie dawki żelaza. Dużo tego pierwiastka znajdziemy w brokułach, warzywach strączkowych, szpinaku, burakach, kaszy jaglanej czy kakao.