Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > W Polsce to chwast, na świecie warzywo. Ugotuj, ususz, albo dodaj do kanapek
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 08.10.2024 12:15

W Polsce to chwast, na świecie warzywo. Ugotuj, ususz, albo dodaj do kanapek

Żółtlica
Fot. Ludwik Polak / Wikimedia Commons

Październik to jeden z ostatnich momentów na zebranie tego “chwastu”, bo przy pierwszych przymrozkach zniknie. Żółtlica w Polsce jest inwazyjną rośliną, która szkodzi uprawom i spędza rolnikom sen z powiek, ale na świecie stosowana jest w kuchni jak warzywo lub przyprawa. Smakuje trochę jak mniej kwaśny szpinak, z nutami orzechowymi lub słonecznikowymi. Można jeść ją na surowo lub po przegotowaniu.

Żółtlica: "chwast", który warto docenić w kuchni

Botanicy przypominają, że żółtlice to bardzo uciążliwe chwasty w uprawach, z powodzeniem konkurujące z innymi gatunkami o substancje pokarmowe i wodę. Szkodzą im i z tego powodu są powszechnie zwalczane. Smakosze wiedzą jednak, że żółtlice można wykorzystać w kuchni, i to z wielką korzyścią dla zdrowia.

Liście żółtlicy są bogate w:

  • białko, 
  • witaminę C
  • potas
  • krzem,
  • wapń,
  • mangan
  • fosfor,
  • magnez.

W żółtlicy znajdziemy również związki saponinowe, flawonoidy i związki śluzowe.

W Polsce najczęściej spotyka się żółtlicę drobnokwiatową i żółtlicę owłosioną. Oba te gatunki są szkodliwe dla innych upraw, ale nadają się do jedzenia. Kwitną od czerwca do października. Są mało odporne na niskie temperatury, więc przy pierwszych przymrozkach giną.

Zaczyna się sezon grypowy. Po 55 roku życia powikłania są opłakane Pogromca zmarszczek za 15 zł. Efekt jak po najdroższym kremie

W Polsce zwalczana, a na świecie to przyprawa

Jak podają eksperci z ogrodu botanicznego przy Uniwersytecie Warszawskim, w Ameryce Południowej i Środkowej, jak i w różnych krajach Afryki i Azji, liście i łodygi żółtlicy są spożywane jako warzywo, zarówno na surowo jak i po ugotowaniu.

W Ameryce Południowej ususzone i zmielone liście tej rośliny są podstawowym ziołem dodającym smaku i aromatu niektórym potrawom (np. zupie czosnkowej). Młode pędy lub same liście można też przyrządzać po zmieleniu jak szpinak. Nadają się również do robienia sałatek z dodatkiem oliwy.

Jak jeść żółtlicę? To świetny dodatek w codziennej kuchni

Wielu smakoszy żółtlicy je ją na surowo, np. jako dodatek do kanapek. Inni twierdzą, że bez obróbki termicznej im nie smakuje: jedzą ją po usmażeniu lub przegotowaniu - jak szpinak. Jako przyprawa do potraw najlepiej sprawdzi się natomiast w postaci suszonej i pokruszonej.

Po przegotowaniu lub przesmażeniu żółtlica nadaje się jako dodatek do licznych potraw, np. zup, sosów do ryżu, makaronu czy zapiekanek albo leczo. Można również pokusić się o zrobienie soku z żółtlicy, który doda smaku sałatkom, surowym warzywom lub dipom do przekąsek.