Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Słońce nie lubi tych kosmetyków. Lepiej nie używać ich w pogodne dni
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 02.05.2024 16:12

Słońce nie lubi tych kosmetyków. Lepiej nie używać ich w pogodne dni

Kobieta na słońcu
fot. Canva/absolutimages

Codzienna pielęgnacja twarzy oraz ciała to obowiązkowy element dnia wielu kobiet. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niektórych kosmetyków lepiej nie stosować w pełne słońca dni. Wszystko dlatego, że część składników zawartych w kremach, serach czy tonikach, może wchodzić w niekorzystne interakcje z promieniami UV, wywołując podrażnienia skóry. Sprawdź, z jakich kosmetyków lepiej zrezygnować w pogodne dni.
 

Słońce może zaszkodzić skórze

Szeroka oferta produktów do pielęgnacji gwarantuje, że każdy znajdzie najlepszy kosmetyk, który skutecznie pomoże zadbać o urodę. Przy wyborze odpowiedniego produktu warto jednak zwrócić uwagę na to, by był dobrany do indywidualnych potrzeb oraz wymagań skóry. Inny krem powinniśmy stosować na noc, a inny na dzień. Jeden pomoże zmniejszyć zmarszczki, kolejny skutecznie usunie przebarwienia. Warto jednak pamiętać, że kosmetyki należy dobierać nie tylko do potrzeb, ale także do... pory roku.

Wszystko dlatego, że przebywanie na słońcu może zaszkodzić cerze poddanej pewnym zabiegom pielęgnacyjnym. To wina promieni UV, które same w sobie wywierają niekorzystne działanie na skórę, prowadząc nawet do rozwoju nowotworów. Sytuacja może się pogorszyć w przypadku nieodpowiedniego dobrania kosmetyków. Składniki niektórych są fotouczulające lub fototoksyczne.

Czytaj też: Chroń wzrok przed słońcem. Na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne?
 

Tych składników w kosmetykach lepiej unikaj. Mogą zaszkodzić skórze Maść z apteki otula skórę jak kocyk. Niecałe 10 złotych, a starcza na długo

Skutki użycia nieodpowiednich kosmetyków na słońce

Ekspozycja na słońce, po wcześniejszym użyciu nieodpowiednich kosmetyków, może mieć poważne konsekwencje dla skóry. Niektóre składniki w produktach do pielęgnacji na skutek promieni UV mogą wywoływać reakcje alergiczne, tj. krosty, zaczerwienienie i podrażnienie. Nieco gorzej jest w przypadku składników fototoksycznych, które mogą powodować objawy podobne do poparzenia słonecznego, tj. rumień, obrzęk i pęcherze skórne. 

Objawy fotouczulenia mogą się pojawić od razu, ale mogą też wystąpić dopiero po paru dniach, dlatego warto bacznie obserwować swoją skórę. W przypadku działania fototoksycznego, reakcja organizmu jest nagła i ostra — rumień i pęcherze mogą się pojawić już kilka chwil od wyjścia na słońce.
 

Zabiegi i kosmetyki, z których lepiej nie korzystać wiosną i latem

W okresie letnim nie powinno się korzystać z zabiegów z wykorzystaniem kwasów. Nie powinny one być też składnikiem produktów do codziennej pielęgnacji. Tych składników w kosmetykach unikaj latem:

  • Kwasy AHA i BHA - działające złuszczająco na skórę
  • Retinol
  • Olejki eteryczne
  • Benzophenone-3
  • Niektóre ekstrakty z roślin, np. dziurawiec, rumianek, nagietek

Pamiętaj też, by przed każdym wyjściem na słońce użyć odpowiedniego kremu z filtrem, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. 

Kosmetyk
 fot. Canva/Ekaterina Mesilova