Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Spytali księdza o cennik w parafii. Konkretna odpowiedź już rozniosła się po sieci. Kto daje za MAŁO?
Sara Karmańska
Sara Karmańska 22.11.2023 14:15

Spytali księdza o cennik w parafii. Konkretna odpowiedź już rozniosła się po sieci. Kto daje za MAŁO?

Ksiądz odniósł się do pytania o cennik, fot. Canva/Diego Cervo, roman-r294872442
Ksiądz odniósł się do pytania o cennik, fot. Canva/Diego Cervo, roman-r294872442

Ksiądz Sebastian Picur jest jednym z duchownych, którzy cieszą się dużą popularnością w sieci. Ksiądz chętnie odpowiada na pytania internautów, które dotyczą różnych aspektów wiary, ale także bardziej przyziemnych spraw związanych z funkcjonowaniem parafii. 

Ksiądz usłyszał pytanie na drażliwy temat

Ksiądz Sebastian Picur na co dzień pełni posługę w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krośnie na Podkarpaciu. Mimo to duchowny jest znany w całej Polsce. Wszystko za sprawą jego profilu na TikToku, który obserwuje ponad 740 tysięcy internautów. 

Ostatnio ksiądz został zapytany o dość drażliwą kwestię pieniędzy w kościele, a konkretnie o pobieranie opłat za pełnienie posługi i udzielanie poszczególnych sakramentów.

A pod jakim numerem mogę zamawiać Wasze usługi? I gdzie jest cennik? – zapytał jeden z internautów.

"A co, jeśli ksiądz się zakocha?" Duchowny dosadnie wyjaśnił, co wtedy robią kapłani Co powoduje zapalenie znicza w dniu pogrzebu? Ksiądz nie wytrzymał, musiał TO wszystkim powiedzieć

Ksiądz odniósł się do pytania o cennik

Ksiądz Sebastian Picur odpowiedział krótko, ale dosadnie:

W diecezji, w której posługuję (przemyska) nie ma cennika. Pozdrawiam.

Mimo to nie wszyscy internauci zdają mu się wierzyć, co wyraźnie widać w sekcji komentarzy. Wynika z niej, że bardzo wiele osób spotkało się wręcz z koniecznością zapłacenia za udzielenie sakramentu w swojej parafii:

  • Co łaska, ale ludzie dają tyle i tyle.
  • Co łaska, ale nie mniej niż…
  • Ludzie naprawdę jesteście bezczelni… jak można wrzucać wszystkich do jednego worka? Bo jakiś ksiądz gdzieś bierze 1500 zł? Tzn. że wszyscy tak robią?
  • Ksiądz w Polsce bierze 2k za pogrzeb. Ksiądz we Włoszech jak wziął 100 euro, został aresztowany i czeka na rozprawę. To jak to jest?

ZOBACZ TEŻ: Nagrali zakonnice i księży "po godzinach". Szokujące zachowanie obiega Polskę. A wielu jest... zachwyconych

Ile to za mało dla księdza za sakrament?

W komentarzach nie brak historii z życia i wspominania, że wielu parafiach obowiązuje niepisana zasada, by w takich sytuacjach dawać „co łaska”. Kilku internautów wytknęło także, że posiadanie w parafii cennika jest niezgodne z prawem kanonicznym i w sytuacji, gdy ksiądz chciałby odmówić sakramentu z tego powodu, wierni mogą powołać się na przepisy.

Podobnego zdania jest także głowa kościoła katolickiego – papież Franciszek wprost sprzeciwia się istnieniu takich cenników. Ostatecznie nie można powiedzieć, że ktoś płaci za mało – taka sama kwota dla jednej osoby lub rodziny może być nieznaczącym wydatkiem, którego nawet nie zauważy, a dla kogoś innego taka suma może poważnie wpłynąć na miesięczny budżet. 

Tagi: ksiądz