Szybki i zdrowy żurek wielkanocny. Poczujesz smak z młodości!
Żurek to obok kiełbasy i jajek jedna z obowiązkowych potraw, które muszą się znaleźć na wielkanocnym stole. Obecnie dostępnych jest wiele przepisów, dzięki któym można przygotować pyszną zupę. Ale tylko nieliczni pamiętają, że za dawnych lat smakowała zupełnie inaczej. Jeśli chcesz się dofnąć do młodości wypróbuj ten przepis!
Tradycyjne potrawy na wielkanocnym stole
Wielkanoc, która w tym roku przypada na dzień 31 marca, to święto niezwykle ważne dla wszystkich katolików. Kojarzone jest jednak nie tylko z uroczystościami religijnymi, ale także z... suto zastawionymi stołami, przy których można się spotkać z całą rodziną.
Wielkanocne śniadanie nie może się obejść bez kilku produktów. Wśród nich prym wiedzie oczywiście biała kiełbasa, jajka i żurek . Oprócz tego tradycyjna jarzynowa sałatka, babka i różnego rodzaju wędliny.
Warto pamiętać, że przed Wielkanocą należy poświęcić część potraw, które później zaserwowane zostaną gościom. Dzień wcześniej, czyli w Wielką Sobotę, odbywa się święcenie wielkanocnych pokarmów, na które należy się udać z wcześniej przygotowaną święconką.
Żurek jak za dawnych lat
Tak jak karp na Wigilię, tak żurek na Wielkanoc to dania, które smakują wyjątkowo właśnie w tym jednym dniu w roku. Oczywiście, każdy ma swój sposób na to jak przygotować żurek , by smakował jak najlepiej, ale większość osób poszukuje smaków, które kojarzą im się z młodością, domem rodzinnym i mamą krzątającą się przy kuchni, z której unoszą się niezwykłe, aromatyczne zapachy.
Odtworzenie smaków, które były kiedyś nie jest takie proste i to z kilku przyczyn. Po pierwsze: dostępne obecnie produkty różnią się nieco od tych, które były kiedyś. W końcu nic nie będzie smakowało tak jak swojska kiełbaska zrobiona samodzielnie przez sąsiada.
Po drugie, zmienił się sam sposób gotowania. Teraz zamiast kuchenek gazowych i pieców używa się przede wszystkim indukcji czy też różnego rodzaju robotów kuchennych.
Jednak nic straconego, bo wciąż można próbować coraz to nowych przepisów, które choć w małym stopniu przypomną smaki z młodości. Skorzystaj z naszego przepisu i znów poczuj się jak dziecko!
Przepis na staropolski żurek
Podstawą udanego żurku jest oczywiście zakwas oraz wędzonka. Bez tych dwóch elementów, żurek nie ma prawa się udać!
Składniki:
- 1 litr domowego bulionu warzywny (przygotowanego wcześniej - z marchewką, pietruszką, selerem, porem, cebulą, itd.)
- 0,5 kg mięsa wieprzowego z kością
- 3-4 białe kiełbasy
- 350 g boczku wędzonego, surowego
- 100 g suszonych grzybów
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 łyżka tartego chrzanu
- 0,5 l zakwasu żytniego
- przyprawy: majeranek, kminek, ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
- Kawałek surowego, wędzonego boczku pokrój w kostkę i podsmaż do lekkiego zrumienienia, aż tłuszcz się wytopi. Należy to zrobić w garnku, w którym docelowo będzie gotowany żurek.
- Do boczku dodaj pokrojone w plastry białe kiełbasy, podsmażaj ok. 5 minut.
- Całość zalej przygotowanym wcześniej bulionem warzywnym.
- Dodaj suszone grzyby, przyprawy i obrany ząbek czosnku.
- Wywar gotuj przez około 20 minut. Po tym czasie dodaj do garnka łyżkę chrzanu.
- Po kolejnych 20 minutach do żurku dodaj zakwas żytni (na początek warto wlać ok. 300 ml i sprawdzić smak - w razie potrzeby można dodać więcej zakwasu). Ważne! Zanim dodasz zakwas, dobrze jest dobrze wymieszać go z niewielką ilością mąki, żeby zapobiec powstawaniu grudek.
- Od momentu zagotowania zupy gotuj jeszcze około 5 minut na małym ogniu.
Gotowy żurek podajemy z jajkiem na twardo.