Jak mrozić grzyby, żeby nie były gorzkie? Ten babciny sposób zawsze się sprawdza
Sezon na grzybobranie już się zaczął, a wiele osób zdecyduje się na zamrożenie części zbiorów, by cieszyć się świeżymi potrawami zimą. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio przygotować grzyby, aby po rozmrożeniu nie były gorzkie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby.
Blanszowanie grzybów przed zamrożeniem
Sposobów na przechowywanie grzybów jest wiele. Niektórzy decydują się na ich suszenie, podczas gdy inni preferują mrożenie. Co jednak zrobić, aby nie straciły swojej sprężystości i smaku? Czy przed włożeniem ich do zamrażalnika trzeba je umyć? Na początku warto wspomnieć, że nie każde grzyby nadają się do mrożenia. Ich miąższ musi być zwarty, a idealnie sprawdzą się do tego m.in. podgrzybki, kozaki, prawdziwki, maślaki, kurki, rydze czy kanie. Nie poleca się jednak mrozić galaretka kolczastego, płomykówki galaretowatej i purchawicy olbrzymiej.
Jeżeli chcemy, aby po rozmrożeniu zbiorów goryczka była niewyczuwalna, warto grzyby wcześniej zblanszować, czyli zanurzyć w osolonym wrzątku i gotować przez około 3 minuty. Kolejnym krokiem jest ich wystudzenie i dokładne wysuszenie, a następnie zamrożenie. W przypadku kurek warto je uprzednio przegotować na parze. Grzyby po zblanszowaniu zmniejszą swoją objętość, dzięki czemu zaoszczędzisz miejsce w zamrażalniku.
Szykuje się wzrost wieku emerytalnego? Ekspert nie ma wątpliwości Polacy opiekują się seniorami za granicą. Może im grozić niebezpieczeństwoMycie grzybów przed mrożeniem
Mycie grzybów przed mrożeniem nie jest konieczne. Możesz wykonać to po ich rozmrożeniu. Jeśli jednak są one bardzo brudne, z ziemią, igłami i błotem, lepiej je wyczyścić. Należy jednak pamiętać, aby przed zamrożeniem dokładnie je osuszyć. Jeśli tego nie zrobimy, po rozmrożeniu zmienią konsystencję i będą gumowate. Zamiast mycia w wodzie można je również delikatnie omieść szczotką z miękkim włosiem, aby pozbyć się zabrudzeń.
W zależności do upodobań i przeznaczenia możesz je pokroić lub zostawić w całości. Warto pamiętać, aby mrozić najzdrowsze, najładniejsze i najjędrniejsze okazy. Grzyby, które zostały obite, są z ubytkami lub okrojone warto przyrządzić na bieżąco.
W czym mrozić grzyby?
Najważniejszym aspektem w przechowywaniu mrożonych grzybów jest szczelność opakowania, w którym się znajdują. Na rynku znajdziecie zarówno plastikowe, jak i sylikonowe pojemniki, które świetnie się sprawdzą. Można skorzystać również ze specjalnych worków, dzięki którym zaoszczędzisz miejsce w zamrażalniku.
Nie poleca się jednak korzystać ze szklanych naczyń, które pod wpływem różnicy temperatur mogą pękać lub zbić się całkowicie. Mrożone grzyby można przechowywać około 6-8 miesięcy.