Po ten dostępny w supermarketach produkt Polacy sięgają stosunkowo rzadko. Niesłusznie, bo uznawany jest za naturalny probiotyk, wspomagający pracę układu pokarmowego i pomagający wzmocnić odporność. Za ok. 10 zł w sklepach takich jak Lidl i Biedronka znajdziemy kimchi - pikantną kapustę przyrządzoną w oryginalny sposób.
Zawiera dużo błonnika, witamin i minerałów, a jego naturalna słodycz doskonale urozmaica smak wielu potraw. Niestety, Polacy piją go zbyt mało. Jesienią warto dodać do diety więcej potraw i przekąsek z burakiem ćwikłowym. Jest niedrogim źródłem wielu cennych składników odżywczych. Znajdziemy je zwłaszcza w jego soku.
Wiele osób uwielbia kwaśną i wyrazistą zupę szczawiową. Często podaje się ją z jajkiem i jest ku temu ważny powód. Nie chodzi nawet o smak, a o wpływ szczawiu na organizm. Jeżeli jemy zupę szczawiową bez jajka, może to negatywnie odbić się na zdrowiu.
To warzywo, które ma w sobie niedoceniany potencjał. Może być zdrowym składnikiem zup, sałatek czy sosów, ale z powodzeniem zastąpi też w daniu głównym ziemniaki czy bataty. Na dodatek to prawdziwa skarbnica zdrowia, którą powinniśmy docenić zwłaszcza mierząc się z chorobami cywilizacyjnymi.
Ziemniaki to “pusty” dodatek do diety i zwykły wypełniacz żołądka - często można spotkać się z taką obiegową opinią na temat tego warzywa. Warto obalić ten mit, bo ziemniaki mogą być niezwykle cennym i wartościowym dodatkiem do diety. Kluczowe jest ich odpowiednie przygotowanie. Jedna zmiana w tej rutynie sprawi, że ziemniaki będą jeszcze zdrowsze.
Nie bez powodu mówi się, że cebula jest naszym warzywem narodowym. Polacy spożywają jej duże ilości i dodają do większości potraw. Wyrzucają jednak skórki, które mają wiele zastosowań. Do czego można je wykorzystać?
Choć sklepy wypełnione są ogromną ilością warzyw, jedno z nich nie należy do popularnych w naszym kraju. Nie jest to dobra informacja, ponieważ mówi się, że jest najzdrowsze na świecie. O której roślinie mowa?
Cukinia to jedno z uniwersalnych warzyw, po które chętnie sięgają Polacy. Jest stosunkowo łatwe w uprawie, a dodatkowo można je kupić w prawie każdym sklepie. Co robić, jeśli podczas jedzenia wyczujemy jej gorzki smak? O tym powinien wiedzieć każdy. Zagrożenie może być ogromne.
Mazury, Podlasie czy Bory Tucholskie to miejsca, które wkrótce będą budzić zainteresowanie. Jeśli w lasach pojawią się osoby wyposażone w koszyki, może to oznaczać tylko jedno — rozpoczął się sezon na grzyby. Obfite opady deszczu stworzyły dogodne warunki do ich wzrostu, można więc liczyć na pokaźne zbiory.
W Polsce rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Wciąż jednak bliskie są nam wspomnienia ciepłych dni, przyjemnych spacerów podczas długich letnich wieczorów czy smaku świeżo zerwanych w ogródku warzyw i owoców. Aż chciałoby się, żeby ten smak został z nami dłużej. Jest na to sposób. Z zamknięciem aromatu lata w słoiku poradzą sobie nawet ci, którym do kuchni nie po drodze.
W tym roku zamiast kiszonej kapusty na zimę zrób kiszonkę z innego warzywa. Pod ręką zawsze będzie słoik z pysznym dodatkiem do obiadu, a dobroczynne właściwości kiszonki uchronią przed jesienno-zimowymi chorobami. Burak to doskonały wybór.
Warzywa bogate w błonnik mają szczególnie dobroczynne działanie dla zdrowia, gdy zaczniemy od nich posiłek. Naukowcy zbadali, jak organizm reaguje na poranną dawkę witamin. Okazuje się, że schrupanie warzywa przed głównym posiłkiem na śniadanie potrafi zdziałać cuda i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.
Zazwyczaj, kiedy gotujemy, dodajemy do posiłków pietruszkę, koperek, szczypior, bazylię czy inne popularne i dostępne zieleniny. Nie wielu wie jednak, że jest dla nich alternatywa, która wpływa na zdrowie niezwykle korzystnie.
Znamy wyniki badań na temat szkodliwych substancji w owocach i warzywach dostępnych w Polsce. Z raportu, który opublikował Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, wynika, że najwięcej pozostałości po pestycydach znaleziono w trzech produktach. Czy stanowi to zagrożenie dla zdrowia?
W ostatnim czasie cynamonki podbiły serca Polaków, a w sieci mnożą się kolejne przepisy na ten słodki specjał. Jedna z internautek pochwaliła się, że dodaje do nich warzywo. Choć to połączenie może wydawać się bardzo odważne, warto przekonać się do potrawy, wykonując ją własnoręcznie.
Cukinia to królowa lata, a wieku Polaków uwielbia to warzywo nie tylko za łatwość w wyhodowaniu, ale również pyszny smak i wszechstronność. Choć wielu nie może przekonać się do kiszonej cukinii, zapewniamy, że ten przepis odmieni waszą kuchnię.
To będzie dobra alternatywa dla gotowanego kalafiora. Zamiast podawać go z bułką tartą, warto sięgnąć po sprawdzony "babciny" przepis, prosto z książki kucharskiej z PRL. Przygotowany w ten sposób kalafior sprawdzi się zarówno jako przekąska, jak i danie główne na letni obiad.
Która z nas przynajmniej raz w życiu nie obudziła się ze spuchniętymi i podkrążonymi oczami? To powszechny problem, który powstaje na skutek zmęczenia, niewyspania lub intensywnego płaczu. Na szczęście są sposoby, i to naturalne, by szybko i skutecznie pozbyć się nieestetycznej zmiany. I wcale nie mamy na myśli plastrów ogórka.
Część specjalistów z zakresu żywienia wskazuje, że nie należy łączyć ze sobą surowego ogórka oraz pomidora, ponieważ w zestawieniu produkty te mogą nie tylko tracić swoje cenne składniki odżywcze, ale także niekorzystnie wpływać na organizm. Czy rzeczywiście takie połączenie może nam zaszkodzić? Jak się okazuje, jest w tym tylko ziarno prawdy.
Większość osób słyszało, że pomidory lepiej przechowywać poza lodówką, aby dłużej pozostały smaczne i świeże. Ale to nie wszystko. Inna drobna zmiana przyzwyczajenia wystarczy, by dłużej cieszyć się ich lepszym smakiem.
Wraz z nadejściem lata tłumnie ruszamy na leżaki w poszukiwaniu promieni słońca, które nadadzą naszej skórze wyjątkowego, złocistego koloru. Niektórzy opalają się na słońcu, inni wybierają solarium, ale obie te formy na dłuższą metę mogą się okazać szkodliwe dla zdrowia. Można je jednak zastąpić... warzywami. Jedno z nich szczególnie dobrze działa na skórę odżywiając ją i nadając złocistej barwy.
Z uwagi na swoje właściwości zdrowotne, owoce i warzywa powinny być podstawą codziennej diety. Niestety, obecnie wiele z nich jest zanieczyszczonych pestycydami, czyli środkami ochrony roślin, które z kolei zawierają wiele szkodliwych substancji. To sprawia, że jakość wielu owoców i warzyw drastycznie spada. Sprawdziliśmy, które z nich zawierają największe ilości trujących substancji.
W diecie, która ma skutecznie odżywić skórę i korzystne wpłynąć na cerę, warto postawić na produkty sezonowe. Na letnim talerzu nie powinno zabraknąć warzyw kapustnych. Szczególnie bogata w cenne składniki, które wspomagają walkę z oznakami starzenia się skóry, jest kalarepa.
Wszystko, co jemy, w bezpośredni sposób wpływa na nasz organizm i ciało, a co za tym idzie również na zdrowie i kondycję. Niektóre potrawy przyspieszają metabolizm, inne działają korzystnie na skórę, a jeszcze inne wzmagają wydzielanie potu. Niewiele osób wie, że to szczególne istotne w upalne dni. Jak się okazuje, takie właściwości ma jedno warzywo, które Polacy bardzo sobie cenią. Chodzi o... czosnek!
Trwa sezon grillowy, więc wiele osób poszukuje ciekawych przepisów będących miłą odmianą dla tradycyjnej kiełbasy i karkówki. Na rozżarzone węgle może trafić nie tylko mięso, ale też warzywa, z czego chętnie korzystają wegetarianie. Jest jedno warzywo, które idealnie nadaje się na grilla — nie dość, że świetnie smakuje, to jeszcze posiada szereg cennych substancji odżywczych. Warto go spróbować.
Tego warzywa raczej nie znajdziemy w dyskontach i marketach. Lepiej poszukać go na małych bazarach i u lokalnych hodowców. W krajach śródziemnomorskich jest dużo bardziej popularny. A szkoda, bo ogórek melonowy subtelnie różni się w smaku od "zwykłego" ogórka i w czasie upałów jest świetnym dodatkiem do potraw i kanapek. Ostatnio doceniła go nawet zwyciężczyni "Master Chefa".
Szparagi to jedno z najbardziej popularnych, wiosennych warzyw. Sezon na nie trwa zaledwie do końca czerwca, dlatego gdy tylko pojawiają się w sklepach, wiele osób ochoczo po nie sięga. Jednak szparagi nie są dla każdego! Jest pewna grupa osób, która zdecydowanie powinna ich unikać.
Ogórki to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce, które jest częstym dodatkiem do obiadów i sałatek. To wdzięczny produkt, który można przygotować na wiele sposobów. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, które ogórki wybrać? Jak się okazuje, jedne z nich mają nieporównywalnie więcej wartości odżywczych i to właśnie one powinny jak najczęściej lądować na talerzach.