Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Tak zadbasz o siebie w ponure dni. Zdrowe sposoby na zły nastrój
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 12.11.2024 13:42

Tak zadbasz o siebie w ponure dni. Zdrowe sposoby na zły nastrój

Smutna kobieta
Fot. Canva/Pixelshot

Jesień może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Zmieniające się warunki pogodowe, krótsze dni, spadek temperatury i mniejsza ilość światła słonecznego oddziałują na organizm i sprawiają, że nastrój może się pogorszyć. Jak zadbać o siebie podczas tych ponurych dni? Wypróbuj kilka zdrowych sposobów.

Tak pomożesz sobie w walce ze złym nastrojem

Jest kilka sposobów na zwalczenie złego nastroju lub obniżenie ryzyka jego wystąpienia. Specjaliści NFZ radzą, jakie nawyki warto w sobie wyrobić, by zadbać o dobrostan psychiczny.

  • Odpoczynek i odpowiednio długi sen. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7–9 godzin na dobę. Zbyt krótki sen źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne.
  • Zdrowe odżywianie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami.
  • Aktywność fizyczna. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być spacer, jazda na rowerze czy kurs tańca. Ważne, żeby ruszać się regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Zacznij od 30 minut dziennie. 
  • Unikanie używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, ale również nadmiar napojów energetyzujących czy kawy. Negatywne skutki po ich zażyciu mogą utrzymywać się kilka dni, tygodni czy miesięcy. 
  • Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

W pewnych sytuacjach codzienna troska o siebie oraz profilaktyka nie wystarczą. Co robić, jeżeli zły nastrój przedłuża się i nie ustępuje?

Najzdrowszy sok na jesień i zimę. Przed chorobami chroni jak tarcza Niecałe 20 zł za buteleczkę. Nawilża skórę i wygładza zmarszczki

Złe samopoczucie jesienią. Kiedy sięgnąć po pomoc?

Każdy z nas zmaga się czasami z obniżeniem nastroju i gorszym samopoczuciem. Jesienią ten stan może się nasilić. Nie należy tego bagatelizować, zwłaszcza, jeżeli:

  • objawy utrzymują się długo i zwiększa się ich nasilenie,
  • mamy problemy ze snem i apetytem,
  • czujemy niepokój i rozdrażnieni,
  • mamy trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków.

W takich przypadkach warto zgłosić się bezpośrednio do poradni zdrowia psychicznego, do psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. 

Specjalista pomoże we wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki oraz przedstawi rozwiązania dostosowane do naszej sytuacji. Można to zrobić bezpłatnie, bo psychoterapia dostępna jest na NFZ, a tutaj przeczytasz, jak zapisać się do specjalistów.

Telefony pomocowe. Tutaj znajdziesz wsparcie w trudnościach

Jeżeli więc jesienią czujesz się źle, nie bój się sięgnąć po pomoc. To podstawa troski o samego siebie. Podajemy też kilka numerów telefonów, pod którymi można szukać wsparcia. 

116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych. Można dzwonić codziennie w godzinach 14.00-22.00. 

800 70 22 22 - centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – bezpłatny telefon czynny całą dobę 

22 635 09 54 - telefon zaufania dla osób starszych. Można dzwonić w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 17:00-20:00 

42 200 60 50 - telefon wsparcia dla seniora. Można dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 16:00 – 20:0