Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Ten owoc spowolni starzenie. Niesamowite właściwości znane są już od dawna
Alicja Kowalska
Alicja Kowalska 23.02.2024 13:42

Ten owoc spowolni starzenie. Niesamowite właściwości znane są już od dawna

Mango
fot. Canva/RossHelen, ValentynVolkov

Nie każdy lubi próbować nowych smaków. Niektórzy wolą się trzymać tego, co już dobrze znają. Czasem jednak warto zasmakować nowości, szczególnie że skutki takiego ruchu mogą być niezwykle pozytywne. Takim przykładem może być owoc pochodzący z Indii, którego pyszny smak to niejedyna zaleta. Sami sprawdźcie, czy to coś dla was!

Skąd wzięło się u nas mango?

Ten egzotyczny owoc przybył do nas z Indii w XVI wieku. To wszystko za sprawą Portugalczyków, którzy podróżowali wówczas po świecie. Obecnie hoduje się go przede wszystkim w rodzimym środowisku, ale również w Chinach, krajach Wschodniej Afryki, czy na Karaibach i ma ponad dwieście różnych odmian. 

Najbardziej znane są gatunki hadenkent, których wielkość określana jest jako średnia. Jednak niektóre rodzaje potrafią osiągnąć wagę nawet do 2 kilogramów. Występują w różnych kolorach, przede wszystkim żółtym, pomarańczowym, czerwonym, czy zielonym. Mango ma szerokie zastosowania w kuchni, oprócz spożywania go na surowo, można dzięki niemu przyrządzać wiele dań i napojów z kuchni indyjskiej.

mango.jpg
fot. Canva/ValentynVolkov
Odmładzająca maska na twarz z produktów, które masz w kuchni Nie popełniaj tych błędów w żywieniu. Jeden składnik jest koszmarny

Niesamowite właściwości mango

Jak się okazuje, oprócz pysznego, słodko-kwaśnego smaku, spożywanie mango może nam przynieść więcej pozytywnych skutków. Owoc ma w sobie wiele przeciwutleniaczy oraz witaminy C, dzięki czemu może działać przeciwstarzeniowo. Udowodniono, że dzięki jedzeniu mango odbudowują się włókna kolagenowe w skórze, co doprowadza do ujędrnienia i odmłodzenia skóry. Prócz tego świetnie nawilża i jest częstym składnikiem kremów, szamponów i odżywek.

Piękny i świeży wygląd to jednak niejedyne zalety spożywania tych owoców. Wiemy również, że działa pozytywnie na układ nerwowy, może mieć również wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz wspomaga walkę z miażdżycą. Stwierdzono, że mango może wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Badania wykazały, że polifenole zawarte w owocu powodują reakcję na komórki raka piersi i okrężnicy. 

Kto nie powinien jeść mango?

Niestety, nie wszyscy powinni spożywać te pyszne i słodkie owoce. Wykazano możliwość wystąpienia reakcji alergicznej po ich spożyciu, co mogłoby doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. W niektórych elementach rośliny, na której rosną, występuje alergen znany pod nazwą urushiol. Jest on między innymi w skórce, liściach, czy gałęziach.

Objawami reakcji alergicznej po zjedzeniu mango może być cieknący katar, opuchnięcie gardła i języka, czy zmiany skórne. Jego spożywanie może być również ryzykowne dla osób zmagających się z kamicą nerkową szczawianowo-wapniową. Jest to spowodowane tym, że w owocu znajdują się szczawiany, które mogłyby ten problem pogłębić.

Tagi: ciało