Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > TO wydarzy się w ZUS-ie po godzinie 16. Emeryci powinni o tym wiedzieć
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 08.03.2024 14:54

TO wydarzy się w ZUS-ie po godzinie 16. Emeryci powinni o tym wiedzieć

Budynek ZUS-u
Fot. Marek BAZAK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie funkcjonowania placówki 8 marca 2024 roku. Informacja ta szczególnie silnie uderza w emerytów i rencistów. Jeśli chcieliście dzisiaj uzyskać informacje od ZUS-u, koniecznie musicie o tym wiedzieć.

Komunikat ZUS-u może zaskoczyć

8 marca 2024 roku z pewnością zostanie zapamiętany przez emerytów i rencistów. ZUS wystosował komunikat o zmianie godzin funkcjonowania placówki.

Jeśli zatem chcieliście uzyskać informacje na temat świadczeń emerytalno-rentowych lub kwestii dotyczących zasiłków, możecie być zdziwieni, gdy po godzinie 16.00 Centrum Kontaktu Klientów odpowie wam głuchym telefonem.

ZUS 2.png
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Zapisz sobie ten numer telefonu. Pomoże każdemu w gorszych chwilach Na co godzą się uczestnicy "Sanatorium miłości"? Wymagania są surowe

ZUS „wyłącza” telefony. Tego nikt się nie spodziewał

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamieszczono nietypowy komunikat:

8 marca po godzinie 16:00 w Centrum Kontaktu Klientów (22 560 16 00) nie będzie można uzyskać informacji w indywidualnych sprawach dotyczących zasiłków i świadczeń emerytalno-rentowych – czytamy.

ZUS uzasadnia wyżej wymienioną decyzję pracami technicznymi, podyktowanymi waloryzacją świadczeń. W dalszej części oświadczenia czytamy:

Czasowy brak możliwości uzyskania informacji w wymienionych sprawach wynika z prac prowadzonych w systemie informatycznym ZUS w związku z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych — informuje ZUS.

ZOBACZ TAKŻE: Emeryci tracą przez to dorobek życia. Bank Pekao wydał ostrzeżenie

ZUS pod naporem telefonów. Winna waloryzacja

Informacja o „wyłączeniu” telefonów w ZUS-ie po godzinie 16.00, z pewnością nie spodoba się wielu emerytom i rencistom. W związku z waloryzacją rent i emerytur wchodzącą w życie od 1 marca 2024 roku, Centrum Kontaktu Klientów przeżywa zatrzęsienie telefonów.

Zainteresowani starają się uzyskać informacje, czy przysługuje im 12,12% podwyżka świadczeń. Wedle nowej dyrektywy, najniższe świadczenie emerytalne lub renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosić będzie 1 780,96 zł. Zdecydowanie jest zatem o co walczyć.

To jednak nie wszystko. Jak podaje „Fakt”, jeśli inflacja w przeciągu pierwszej połowy roku znacząco wzrośnie, wówczas emeryci i renciści doczekają się kolejnej waloryzacji emerytur, która ma nastąpić 1 września. Jeśli jednak do wzrostu inflacji nie dojdzie, wówczas na kolejną waloryzację emerytur i rent, będzie trzeba jeszcze poczekać.

ZUS 3.png
Fot. Canva/Chainarong Prasertthai, Getty Images Pro