Emeryci tracą przez to dorobek życia. Bank Pekao wydał ostrzeżenie
Bank Pekao wydał ostrzeżenie dla swoich klientów. Szczególnie informacją tą powinni zainteresować się emeryci. Placówka alarmuje, oszuści pozbawiają emerytów oszczędności życia dosłownie w kilkanaście minut. Specjaliści apelują o ostrożność, podając, co możemy zrobić, aby nie stać się ofiarami oszustwa.
Przebiegłość oszustów nie zna granic
Oszuści z roku na rok działają coraz to bardziej przebiegle. Bank Pekao alarmuje, o wykryciu prób podszywania się pod pracowników banków za pośrednictwem fałszywych SMS-ów, poprzez które oszuści próbują wyłudzić od klientów banku dane logowania do ich kont osobistych.
Eksperci zaznaczają, że cyberprzestępcy działają dosyć schematycznie. Ich metody dosłownie w kilkanaście minut mogą pozbawić nieświadomych klientów oszczędności życia.
Cyberprzestępcy rozpoczynają „atak” od wysyłania fałszywego SMS-a, w którym podszywają się pod pracowników banku, analizującego wniosek kredytowy. Następnie dochodzi do rozmowy, podczas której „konsultant” prosi o zainstalowanie oprogramowania do zdalnej kontroli urządzenia (na przykład: AnyDesk, TeamViewer czy Quick Support) w celu „pomocy w realizacji wniosku”. Jeśli zainstalujemy to oprogramowanie, możemy już pożegnać się ze swoimi środkami. Na tym właśnie polega przestępstwo phishingowe.
"Sanatorium miłości": przeżył koszmar zanim przyszedł do programu Taki Dzień Kobiet pamiętamy z PRL. Te zwyczaje wspominamy do dziśCzym jest phishing?
Phishing to wspomniana powyżej forma przestępstwa, wykorzystująca podszywanie się pod pracowników banków, kurierów, czy urzędów administracyjnych za pośrednictwem SMS-ów lub e-maili.
Wprawni cyberprzestępcy za pośrednictwem wspominanych powyżej środków bez trudu nakłaniają nieświadomych klientów do przekazania im poufnych informacji, zaciągnięcia pożyczki, czy pobrania szkodliwego oprogramowania.
Specjaliści alarmują, że przestępstwa phishingowe stają się prawdziwą plagą w społeczeństwie, a szczególnie narażone są na nie emeryci, którzy nie będąc osobami biegłymi w posługiwaniu się nowoczesną technologią, nie weryfikują odpowiednio swojego rozmówcy.
ZOBACZ TAKŻE: Idą duże zmiany dla kierowców 65+. Kto zapomni, straci prawo jazdy
Jak uchronić się przed atakiem?
Niezależnie od tego, czy przestępcy phishingowi podszywają się pod pracowników banków, policji, czy innych organizacji, w prosty sposób możemy uchronić się przed próbą oszustwa. Wystarczy tylko opanować emocje i pamiętać o tym, aby:
- nie oddzwaniać na podejrzane numery telefonów (zwłaszcza po rozmowie z oszustami);
- nie pobierać żadnych aplikacji sugerowanych przez rozmówcę;
- nigdy nie udostępniać poufnych danych (typu numeru PESEL, danych logowania, czy numeru kary płatniczej);
- mieć na uwadze fakt, że organizacje typu BIK (Biuro Informacji Kredytowej) nie będą wysyłały SMS-ów o tym, że ktoś będzie kontaktował się w sprawie kredytu, a żadna organizacja państwowa nie będzie prosiła o udostępnienie danych logowania do konta bankowego.
Eksperci alarmują, że tylko dzięki świadomości obywateli możemy chronić się przed cyberprzestępstwami. Jeśli jednak padniemy ofiarą ataku, natychmiast zgłośmy sprawę na policję. Cyberprzestępcy często pozostają nieuchwytni, a czas działa tutaj wyłącznie na naszą niekorzyść.