Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Po 60-tce nie trzeba rezygnować z roweru. Pamiętaj o jednym
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 14.03.2024 15:15

Po 60-tce nie trzeba rezygnować z roweru. Pamiętaj o jednym

Kobieta na rowerze
Fot. Canva/MonkeyBusinessImages

Wzmacnia mięśnie, poprawia pracę serca, a na dodatek nie obciąża stawów tak, jak bieganie. Jazda na rowerze to sport niemal idealny dla osób w każdym wieku. Osoby po 60. roku życia często rezygnują ze swoich dwóch kółek z obawy przed urazami. Czy słusznie? Jazda na rowerze jest bezpieczna, o ile będziemy pamiętać o kilku żelaznych zasadach.

Komu rower służy, a komu nie?

Osoby 60+ nie muszą rezygnować z roweru, o ile nie mają specjalnych przeciwwskazań zdrowotnych. Jazda na jednośladzie to doskonały trening sercowo-naczyniowy. Wzmacnia mięśnie, stawy i kości, a na dodatek wpływa pozytywnie również na kondycję psychiczną.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, przed wejściem na rower warto skonsultować to z lekarzem. Trzeba wiedzieć, że przyjmowanie wielu leków źle wpływa na zdolność kierowania i na równowagę podczas jazdy. To m.in. leki na nadciśnienie i leki antyalergiczne, ale też wiele bardziej popularnych preparatów: np. niektóre środki przeciwbólowe czy leki na przeziębienie.

Projekt bez nazwy - 2024-03-14T150757.449.jpg
Fot. Canva/Robert Kneschke
W sanatoriach zaczynają codziennie o 17:00. Działa cuda dla zdrowia Ogródek na balkonie to oaza zdrowia. Te kwiaty można już wystawić

Zanim ruszymy na przejażdżkę

Jak przygotować się do jazdy? Przed wyprawą na wycieczkę rowerową koniecznie trzeba poświęcić choć 15 minut na rozgrzewkę. Może to być rozciąganie nóg, łagodne ruchy bioder, rotacje stawów, a także krótki spacer. Pomoże to rozgrzać mięśnie i przygotuje je do wysiłku.

Przed wyruszeniem w drogę koniecznie trzeba sprawdzić stan techniczny roweru. Upewnijmy się, czy z oponami i hamulcami jest wszystko w porządku, czy działają nam wszystkie światła i czy sygnał dźwiękowy jest sprawny. To obowiązkowe wyposażenie każdego roweru: dzięki temu będziemy bezpieczni i unikniemy mandatu.

Co zabrać ze sobą na rower?

Kask jest obowiązkowy, nawet jeżeli planujemy "tylko" przejażdżkę po okolicy. Konieczne będą buty z zakrytymi palcami, by chronić stopy i uniknąć wypadku przy pedałowaniu. Zabierzmy ze sobą bidon z wodą. Jeżeli jeździmy wieczorem lub podczas pochmurnego dnia, włóżmy odblaskową lub jasną odzież. Warto mieć ze sobą również naładowany telefon komórkowy.

Projekt bez nazwy - 2024-03-14T150942.762.jpg
Fot. Canva/Perfectwave

Podczas jazdy wybierajmy ścieżki rowerowe zawsze tam, gdzie to możliwe. Pamiętajmy, by na drodze odpowiednio wcześniej sygnalizować nasze zamiary i uprzedzać innych uczestników ruchu o skręcaniu. Unikajmy nagłych manewrów (np. hamowania) i starajmy się jechać przewidywalnie.

Jaki rower dla seniora?

Ważne, by rower dla osoby 60+ był przede wszystkim bezpieczny i wygodny. Oznacza to komfortowe i regulowane siedzenie, niższą ramę ułatwiającą wsiadanie, a także rozwiązania gwarantujące większą stabilność, np. niższą wagę.

Można zauważyć też, że rośnie popularność rowerów elektrycznych. Nad tradycyjnymi mają jedną wielką przewagę. Gdy zmęczymy się lub pokonujemy stromy podjazd, można uruchomić silnik wspomagający pedałowanie. Wada: są cięższe od “zwykłych” rowerów i z tego powodu przygotowanie ich do jazdy może być znacznie mniej wygodne.