Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > W lasach obrodziło "owocem diabła". Leśnicy wydali komunikat
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 01.08.2024 08:26

W lasach obrodziło "owocem diabła". Leśnicy wydali komunikat

Suszona brusznica
Fot. Canva/Pixelshot

W lasach pojawiły się pyszne i zdrowe jadalne owoce, które w Polsce wciąż są mało doceniane. Może odstrasza nas nazwa, bo niegdyś nazywano je “owocami diabła”. Wiele osób przechodzi obok nich obojętnie, a niesłusznie. Owoce borówki brusznicy mają wiele zastosowań, a pod względem wartości odżywczych dorównują jagodom czy malinom.

"Owoc diabła", czyli brusznica. Ma wiele zalet dla zdrowia

W dawnych czasach o brusznicy mówiło się jako o “owocu diabła”, bo według ludowych podań to sam diabeł stworzył ten krzew. Kto je jadał, miał trafiać do piekła. Zło wygnał z krzewów dopiero Bóg.  Od mitów ciekawsze są jednak prawdziwe zalety brusznicy.

Projekt bez nazwy - 2024-08-01T080828.062.jpg
Fot. Canva/PixMarket

Borówka brusznica zaczyna dojrzewać na początku sierpnia oraz w październiku. Daje wtedy intensywnie czerwone owoce. Brusznica ma kwaśno-gorzki smak, nieco winny. Z tego powodu jest bardzo ceniona w kuchni, zwłaszcza w krajach skandynawskich.

Borówka brusznica jest bogata w:

  • błonnik pokarmowy,
  • witaminę A,
  • witaminę C,
  • minerały, głównie żelazo, fosfor i wapń.

Z tego powodu brusznica sprawdzi się nie tylko jako składnik smacznych dań. Owoc ten ma liczne właściwości prozdrowotne i jest wykorzystywany w wielu preparatach farmaceutycznych. Brusznica jest niskokaloryczna, bo w 100 gramach zawiera niespełna 50 kcal.

Zawsze dodaję to do placków z cukinii. Nie piją tłuszczu i są bardziej chrupiące Duże dofinansowanie dla seniora. 60-latkowie mogą dostać do 5280 zł

Lasy obrodziły w brusznicę. To skarbnica dla zdrowia i urody

Skład brusznicy sprawia, że pierwszym argumentem za włączeniem jej do diety jest łagodzenie infekcji i chorób układu moczowego. Owoce pomagają zmniejszyć stany zapalne dróg moczowych i działają odkażająco.

Po drugie, brusznica doskonale działa na układ pokarmowy. Substancje zawarte w jej owocach, jak i w liściach, pomagają powstrzymać bakterie wywołujące wrzody  żołądka. Wykazują ponadto działanie przeciwbiegunkowe. 

Na tym zalety dla żołądka się nie kończą, bo z wielu badań wynika, że owoce brusznicy mają pozytywny wpływ na aktywność enzymów biorących udział w trawieniu tłuszczów. Oznacza to, że owoc może mieć zastosowanie w zwalczaniu nadwagi i otyłości.

Trzecią najcenniejszą wartością, jaką daje nam brusznica, to jej zalety dla urody i zdrowej cery. Chodzi tu głównie o liście tej borówki. Preparaty na ich bazie pomagają w walce z przebarwieniami na skórze.

Brusznica w lasach. Gdzie szukać "owocu diabła"?

Brusznica w Polsce jest hodowana na uprawach, ale można też spotkać ją w lasach, głównie iglastych, na wrzosowiskach i torfowiskach. W trakcie jej zbierania należy kierować się podstawowymi zasadami. Przypomnieli o tym leśnicy z Lasów Państwowych w komunikacie:

  • zbioru należy dokonywać ręcznie, bez narządzi, które mogą uszkadzać rośliny,
  • nie wyrywajmy roślin i nie obrywajmy pędów,
  • zbierajmy tylko dojrzałe owoce, które są najbardziej wartościowe pod względem smakowym i odżywczym, pozostawmy owoce niedojrzałe i przejrzałe.

Leśnicy polecają ponadto, by z zebranej brusznicy przygotować przetwory do mięsa i serów, albo po prostu podawać je jako dodatek do pieczywa, naleśników, sosów czy jogurtu. Wystarczy sparzyć wrzątkiem borówki, a następnie smażyć z cukrem. Zalecają ponadto dodać inny owoc dla smaku, np. gruszki.