Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > W sanatoriach zaczynają codziennie o 17:00. Działa cuda dla zdrowia
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 10.03.2024 15:43

W sanatoriach zaczynają codziennie o 17:00. Działa cuda dla zdrowia

Taniec w sanatorium
Fot. Wikimedia Commons/Henryk Bielamowicz/Canva/Lazarenka

O tańcu najczęściej myślimy jako o przyjemnej i beztroskiej rozrywce. Tymczasem to jedna z najzdrowszych aktywności dla osób dojrzałych. Nie trzeba skończyć szkoły tańca, by iść na potańcówkę, wieczorek taneczny lub... włączyć ulubioną muzykę w domu. Taniec to samo zdrowie.

Sport dobry dla wszystkich

Liczne badania wykazały, że aktywność fizyczna pomaga nam w zachowaniu sprawnego ciała i umysłu. Coraz więcej osób decyduje się na długie spacery, nordic walking albo jogę. Do tych propozycji warto dodać taniec.

Nie bez powodu w sanatoriach organizowane są tak zwane "fajfy", czyli wieczorki taneczne. To okazja nie tylko do zawarcia nowych znajomości i do zintegrowania się z kuracjuszami. Taniec jest również formą ćwiczeń fizycznych, a na dodatek sprawia przyjemność i relaksuje.

Projekt bez nazwy (53).jpg
Fot. Canva/fzkes
Ogródek na balkonie to oaza zdrowia. Te kwiaty można już wystawić Tak poprawisz pamięć i koncentrację. Wystarczy gazeta i długopis

Taniec wydłuża życie

Regularne tańczenie pomaga zachować siłę, wzmacnia kości i mięśnie, a także poprawia postawę i równowagę. Taniec zaliczany jest do aktywności aerobowej, która spala kalorie i poprawia pracę serca. Nie ma więc cienia przesady w tym, że taniec pozwala wydłużyć życie. Chodzi nie tylko o kondycję fizyczną.

Naukowcy potwierdzają, że taniec pozytywnie wpływa też na zdrowie psychiczne. Podczas jednego z badań okazało się, że uczestnicy dwutygodniowego kursu tango dla osób 60+ rzadziej odczuwali stres i przygnębienie. Towarzystwo do tańca sprawiło, że rzadziej skarżyli się też na samotność, co dodatkowo poprawiło ich nastrój.

Można na mieście i w domu

Taniec ma przede wszystkim sprawiać przyjemność. Dlatego ważne jest, by wybrać miejsce, które odpowiada naszej sprawności fizycznej i nie wywołuje dyskomfortu. Niektórzy nie mają problemu z tańczeniem wśród nieznajomych osób, innym sprawia to trudność. Nie ma w tym nic dziwnego czy złego.

Projekt bez nazwy (54).jpg
Fot. Canva/Robert Knezschke

W wielu miastach istnieją kluby taneczne dla seniorów. Popularne stają się też tak zwane "potańcówki międzypokoleniowe", podczas których można spotkać się i potańczyć z osobami w różnym wieku. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by tańczyć w domu. Wystarczą bliscy goście, trochę miejsca w salonie i radio albo ulubiona płyta.