Ważne wieści dla seniorów o emeryturach. Jest zapowiedź interwencyjnej podwyżki
Już wkrótce zapadnie decyzja o drugiej waloryzacji emerytur. Na najbliższym posiedzeniu rządu pod obrady trafi ustawa, która przewiduje wrześniową podwyżkę świadczenia dla seniorów. Są jednak i złe wiadomości. Podwyżka ma mieć charakter "interwencyjny" i "zaliczkowy", oraz nie należy spodziewać się jej szybko. Co to oznacza?
Interwencyjna waloryzacja. Co to oznacza dla seniora?
Z aktualnych planów rządu wynika, że druga waloryzacja rent i emerytur będzie przeprowadzona, jeśli inflacja w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc.
Dodatkowa waloryzacja (tzw. interwencyjna/okresowa) ma być działaniem mającym na celu ochronę świadczeniobiorców (przede wszystkim emerytów i rencistów pobierających najniższe świadczenia) przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Choć perspektywa dodatkowej, "interwencyjnej" podwyżki i waloryzacji brzmi świetnie, to jednak jeden detal może zepsuć nastroje seniorów .
Zaliczkowa podwyżka emerytur. Rząd tłumaczy zasady
Druga waloryzacja emerytur ma mieć charakter "zaliczkowy". Co to oznacza? Najprościej mówiąc, podwyżka świadczenia będzie wypłacona w formie zaliczki na poczet pełnej waloryzacji z marca. Podwyżka z 1 marca kolejnego roku będzie więc mniejsza o kwotę wypłaconą we wrześniu.
Rząd tłumaczy to w komunikacie.
Skutek finansowy dodatkowej waloryzacji będzie jedynie w okresie wrzesień danego roku – luty następnego roku (przez 6 miesięcy). Ze względu na pomniejszenie podwyżki wynikającej z waloryzacji, która odbędzie się w marcu następnego roku, o podwyżkę wynikającą z dodatkowej waloryzacji (wrzesień danego roku) skutek tej waloryzacji nie będzie powodował skutków przenoszonych na koszt waloryzacji w marcu następnego roku - czytamy na rządowych stronach.
Oznacza to, że do portfeli emerytów nieco więcej pieniędzy może wpłynąć o pół roku wcześniej, ale odbędzie się to kosztem waloryzacji marcowej.
Druga waloryzacja emerytur. Plany na 2025 rok
Projekt zakłada, że ustawa wprowadzająca drugą waloryzację wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.
Oznacza to, że podwyżka emerytur zostanie przeprowadzona najwcześniej we wrześniu 2025 r ., o ile wskaźniki makroekonomiczne na to pozwolą.
Projekt ustawy będzie dyskutowany na najbliższym posiedzeniu rządu.