Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Tak śpią Japończycy w upalny dzień. Bardzo prosty, a mało znany sposób na ochłodę
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 02.07.2024 15:26

Tak śpią Japończycy w upalny dzień. Bardzo prosty, a mało znany sposób na ochłodę

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku
fot. Canva/Rido

Ostatnie lata dają się nam mocno we znaki, a wysokie temperatury i przejmujące duchoty odczuwamy nie tylko w dzień, ale i w nocy. To właśnie upał sprawia, że trudno nam zasnąć, często się wybudzamy, a nad ranem jesteśmy zwyczajnie zmęczeni. Co robić? Jak się okazuje, Japończycy od dawna stosują pewien prosty sposób, który pozwala im chociaż na odrobinę ochłody. Koniecznie go wypróbuj!
 

W Polsce padają rekordy temperatur. Ma być jeszcze goręcej!

Na całym świecie obserwujemy poważnie zmiany klimatyczne, których skutkiem są nagłe i gwałtowne załamania pogody. Z jednej strony potężne susze i huragany, z drugiej powodzie, tsunami i trzęsienia ziemi — to -to wszystko efekt niszczycielskiej działalności człowieka. To właśnie z nią związane są też rekordy temperatur, które notujemy już praktycznie każdego miesiąca. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół niemieckich, brytyjskich i czeskich naukowców: lato w 2023 roku było najgorętsze od prawie 2000 lat! 

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku również może paść ten niechlubny rekord. Jak prognozują badacze z Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) lato 2024 może być jeszcze cieplejsze niż poprzednie. Zwłaszcza że już teraz padły rekordy i tak na przykład kwiecień czy marzec były najgorętszymi w historii pomiarów. Niestety, może to mieć dramatyczne konsekwencje dla naszego zdrowia, samopoczucia, a nawet życia (zwiększa się bowiem ryzyko wystąpienia poważnych anomalii pogodowych).
 

Witamina prosto z nieba. Wystarczy 30 minut, by poczuć się lepiej "Nie używam kremu z filtrem, bo się nie opalę". Prawda czy mit?

Sposób na upalne noce. Japończycy robią jedną rzecz

W upalne dni większość osób pozbawionych dostępu do klimatyzacji ma ogromne problemy ze snem. W pomieszczeniach jest duszno i gorąco, niekiedy tak bardzo, że trudno złapać oddech. Nic dziwnego, że zasypianie staje się prawdziwą męczarnią, a nocne pobudki standardem. 

Sposób na to jak poradzić sobie z wysokimi temperaturami znaleźli Japończycy. To u nich normalne, że gdy na dworze robi się gorąco, łóżka zmieniają na... podłogę. Wszystko dlatego, że nagrzane powietrze jest lżejsze, co sprawia, że unosi się do góry. Bliżej podłogi jest więc zwyczajnie chłodniej. Dlatego, zamiast spać na łóżku, warto zorganizować sobie wygodne miejsce bliżej ziemi. Można położyć karimatę, koc, a nawet śpiwór — z pewnością będzie tam zimniej niż na wysokim łóżku, a Japończycy na pewno to potwierdzą. 
 

Inne sposoby na ochłodę latem

Upał doskwiera zarówno w dzień, jak i w nocy. Najlepszym rozwiązaniem, by sobie z  im poradzić, byłaby klimatyzacja, ale to dość kosztowna inwestycja i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Co więc robić? Skutecznym sposobem może być powieszenie na oknach ratunkowe koca termicznego, który odbije promienie słoneczne i nie wpuści ciepła do środka. W dzień lepiej też nie otwierać okien, a mieszkanie wietrzyć jedynie w godzinach porannych bądź późnym wieczorem. Można się także ratować tradycyjnym wiatrakiem.

Warto pamiętać, by w upalne dni pić jak najwięcej wody, dzięki której nie dopuści się do odwodnienia (a o to w upał nietrudno). W godzinach największego słońca, tj. od 10:00 do ok. 17:00, lepiej też pozostać w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli już musisz wyjść na zewnątrz pamiętaj o nakryciu głowy i użyciu na skórę odpowiedniego kremu z filtrem.

Kobieta, upał,  gorąco
fot. Canva/ fizkes