Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Nawet 2150 zł dla seniorów. Kto otrzyma dodatkowe pieniądze?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 06.07.2024 06:00

Nawet 2150 zł dla seniorów. Kto otrzyma dodatkowe pieniądze?

Seniorzy
fot. Canva/ didesign021

Już wkrótce ma wejść w życie nowe świadczenie, dzięki któremu emeryci i renciści będą mogli podreperować swój domowy budżet. Chodzi o bon senioralny, którego wysokość będzie odpowiadać połowie najniższej krajowe. To oznacza, że na konta seniorów może trafić nawet 2150 zł. 
 

Kto dostanie bon senioralny?

Bon senioralny to całkiem nowe świadczenie, które właśnie jest procedowane przez rząd. Wszystko wskazuje na to, że Rada Ministrów przyjmie projekt dotyczący wprowadzenia bonu senioralnego jeszcze w trzecim kwartale tego roku, a to oznacza, że najprawdopodobniej zacznie on obowiązywać jeszcze w 2024 roku. 

Zgodnie z założeniem, bon senioralny przeznaczony jest dla osób, które ukończyły już 75 lat oraz dla ich rodzin. Środki mają być wsparciem dla osób aktywnych zawodowo, na których spoczywa obowiązek opieki nad osobą starszą. Wielu z nich często musi bowiem rezygnować z pracy, by zająć się seniorem. 
 

Emerytura do 5000 zł bez podatku? Wiemy, kiedy rząd podejmie decyzję Dodatkowy urlop z pracy dla osób 55+? Jest odpowiedź ministerstwa

Ile wyniesie bon senioralny?

Bon senioralny ma stanowić połowę średniej krajowej. Z uwagi na to, że od lipca wrosła ona do 4300 zł miesięcznie (brutto) to bon senioralny wyniesie 2150 zł. To jednak kwota maksymalna i nie każdy dostanie ją właśnie w takiej wysokości. Wszystko zależeć będzie m.in. od potrzeb seniora.

Środki mogą zostać rozdysponowane na wszelkie działania związane z opieką nad seniorem. Chodzi o zaspokojenie codziennych potrzeb, opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, ale także zadbanie o kontakt z otoczeniem, a nawet pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych.
 

Jak otrzymać bon senioralny?

Bon senioralny nie będzie przyznawany z urzędu i każdy, kto chciałby go otrzymać, musi złożyć odpowiedni wniosek. Środki wypłacane będą przez samorządy, dlatego to do urzędu gminy lub miasta należy się zgłosić z wypełnionym formularzem. 

To właśnie gmina przeprowadzi weryfikację i zdecyduje o przyznaniu bonu senioralnego. Wzory dokumentów i odpowiednie wnioski zostaną udostępnione po wejściu w życie bonu senioralnego. 

Pieniądze złotówki
Fot. Canva/Industrial Photograph