Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Zagadka przed igrzyskami paralimpijskimi. Polacy pytają o... literę "o"
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 12.08.2024 14:43

Zagadka przed igrzyskami paralimpijskimi. Polacy pytają o... literę "o"

Igrzyska Paralimpijskie
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Mało kto wie, ale w Polsce nie powinno się oficjalnie używać terminu "paraolimpiada". Wiele osób zauważyło to dopiero teraz, przed zbliżającymi się igrzyskami. Nowym słowem określającym igrzyska dla sportowców z niepełnosprawnościami jest "paralimpiada". Z czego wynika ta nietypowa zmiana? Okazuje się, że uzasadnienie jest bardzo interesujące.

Słowo "paraolimpiada" zniknęło z dokumentów. Dlaczego?

Nazwa "paraolimpiada" oficjalnie przestała obowiązywać w polskiej nomenklaturze od lipca 2023 roku. To wtedy znowelizowano ustawę o sporcie, w której możemy przeczytać, że:

  • wyraz „paraolimpijski” zastępuje się użytym w odpowiedniej liczbie i odpowiednim przypadku wyrazem „paralimpijski”,
  • wyraz „paraolimpijska” zastępuje się użytym w odpowiednim przypadku wyrazem „paralimpijska”,
  • wyrazy „Igrzyska Paraolimpijskie” zastępuje się wyrazami „Igrzyska Paralimpijskie”,
  • wyrazy „Komitet Paraolimpijski” zastępuje się wyrazami „Komitet Paralimpijski”.

Podobne zmiany zastosowano w przypadku innych słów pochodzących od słowa "paraolimpiada". Dlaczego dokonano tej zmiany i dlaczego dziś poprawną formą jest “paralimpiada”? Sprawdzamy.

Noc Perseidów 2024. Kiedy oglądać? Godzina, data, warunki Chorwacja walczy z irytującym zwyczajem. "Zapraszamy od 11:00 do 13:00"

Paraolimpiada czy paralimpiada? Znamy uzasadnienie

Jak się okazuje, konieczność zmiany nazwy z "Polski Komitet Paraolimpijski" na "Polski Komitet Paralimpijski" związana jest z wymogami narzuconymi przez Międzynarodowy Komitet Paralimpijski.

"W języku angielskim stosuje się sformułowanie "Paralympic Games", a nie "Paraolympic Games" (…) Zmiana ta była konieczna, aby sport paralimpijski na całym świecie zyskał jednakową identyfikację oraz aby Polski Komitet Paralimpijski nie został wykluczony z członkostwa w Międzynarodowym Komitecie Paralimpijskim (…) Tym samym w powszechnym użyciu są teraz takie wyrażenia jak "paraolimpijczycy", "sport paralimpijski" czy "igrzyska paralimpijskie" - czytamy w uzasadnieniu zmian.

Autorzy nowelizacji ustawy argumentują, że brak litery "o" był świadomą decyzją założycieli Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego. Powodem było odróżnienie od siebie obu imprez sportowych.

"Paralimpiada" nie podoba się wszystkim. RJP ma inne zdanie

Przeciwko słowu "paralimpiada" zaprotestowała Rada Języka Polskiego działająca przy Polskiej Akademii Nauk.

Nikt nigdy nie zwrócił się do nas z prośbą o opinię o słowie paralimpijski, a gdyby o taką opinię poproszono, to byłaby ona negatywna. Forma paralimpijski jest bowiem błędna. Nie ma takiej instytucji – ani w Polsce, ani za granicą – która by miała prawo wymagać dokonania takich zmian - czytamy w oficjalnym komunikacie RJP.

Tym niemniej, słowo "paralimpiada" zapisane zostało w ustawie i jest dziś używane w oficjalnym nazewnictwie.

Do zmiany z wyrozumiałością odniósł się Polski Komitet Paralimpijski.

Nie jest łatwo się przestawić, zwłaszcza gdy przez wiele lat na co dzień przez wszystkie przypadki odmieniało się wyrazy zawierające literkę „o”, i nawet edytory tekstu podkreślają lub zmieniają te słowa. Minie więc trochę czasu, gdy dotychczasowe formy z literką „o” staną się jedynie ciekawostką historyczną. Wiadomo jednak, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana - czytamy w komentarzu na blogu komitetu.