Silver.Lelum.pl Aktywność Silversa Zagadka przed igrzyskami paralimpijskimi. Polacy pytają o... literę "o"
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Zagadka przed igrzyskami paralimpijskimi. Polacy pytają o... literę "o"

12 sierpnia 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Mało kto wie, ale w Polsce nie powinno się oficjalnie używać terminu "paraolimpiada". Wiele osób zauważyło to dopiero teraz, przed zbliżającymi się igrzyskami. Nowym słowem określającym igrzyska dla sportowców z niepełnosprawnościami jest "paralimpiada". Z czego wynika ta nietypowa zmiana? Okazuje się, że uzasadnienie jest bardzo interesujące.

Słowo "paraolimpiada" zniknęło z dokumentów. Dlaczego?

Nazwa "paraolimpiada" oficjalnie przestała obowiązywać w polskiej nomenklaturze od lipca 2023 roku. To wtedy znowelizowano ustawę o sporcie , w której możemy przeczytać, że:

  • wyraz „paraolimpijski” zastępuje się użytym w odpowiedniej liczbie i odpowiednim przypadku wyrazem „paralimpijski”,
  • wyraz „paraolimpijska” zastępuje się użytym w odpowiednim przypadku wyrazem „paralimpijska”,
  • wyrazy „Igrzyska Paraolimpijskie” zastępuje się wyrazami „Igrzyska Paralimpijskie”,
  • wyrazy „Komitet Paraolimpijski” zastępuje się wyrazami „Komitet Paralimpijski”.

Podobne zmiany zastosowano w przypadku innych słów pochodzących od słowa "paraolimpiada". Dlaczego dokonano tej zmiany i dlaczego dziś poprawną formą jest “paralimpiada” ? Sprawdzamy.

Noc Perseidów 2024. Kiedy oglądać? Godzina, data, warunki
Chorwacja walczy z irytującym zwyczajem. "Zapraszamy od 11:00 do 13:00"

Paraolimpiada czy paralimpiada? Znamy uzasadnienie

Jak się okazuje, konieczność zmiany nazwy z "Polski Komitet Paraolimpijski" na "Polski Komitet Paralimpijski" związana jest z wymogami narzuconymi przez Międzynarodowy Komitet Paralimpijski .

"W języku angielskim stosuje się sformułowanie "Paralympic Games", a nie "Paraolympic Games" (…) Zmiana ta była konieczna, aby sport paralimpijski na całym świecie zyskał jednakową identyfikację oraz aby Polski Komitet Paralimpijski nie został wykluczony z członkostwa w Międzynarodowym Komitecie Paralimpijskim (…) Tym samym w powszechnym użyciu są teraz takie wyrażenia jak "paraolimpijczycy", "sport paralimpijski" czy "igrzyska paralimpijskie" - czytamy w uzasadnieniu zmian.

Autorzy nowelizacji ustawy argumentują, że brak litery "o" był świadomą decyzją założycieli Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego . Powodem było odróżnienie od siebie obu imprez sportowych .

"Paralimpiada" nie podoba się wszystkim. RJP ma inne zdanie

Przeciwko słowu "paralimpiada" zaprotestowała Rada Języka Polskiego działająca przy Polskiej Akademii Nauk.

Nikt nigdy nie zwrócił się do nas z prośbą o opinię o słowie paralimpijski, a gdyby o taką opinię poproszono, to byłaby ona negatywna. Forma paralimpijski jest bowiem błędna. Nie ma takiej instytucji – ani w Polsce, ani za granicą – która by miała prawo wymagać dokonania takich zmian - czytamy w oficjalnym komunikacie RJP.

Tym niemniej, słowo "paralimpiada" zapisane zostało w ustawie i jest dziś używane w oficjalnym nazewnictwie.

Do zmiany z wyrozumiałością odniósł się Polski Komitet Paralimpijski.

Nie jest łatwo się przestawić, zwłaszcza gdy przez wiele lat na co dzień przez wszystkie przypadki odmieniało się wyrazy zawierające literkę „o”, i nawet edytory tekstu podkreślają lub zmieniają te słowa. Minie więc trochę czasu, gdy dotychczasowe formy z literką „o” staną się jedynie ciekawostką historyczną. Wiadomo jednak, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana - czytamy w komentarzu na blogu komitetu.

Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i rozrywkową w kontekście pokolenia silversów. Napisz do mnie na adres lukasz.jadas@iberion.pl.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy