Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > 6 kroków do zdrowej skóry twarzy dla mężczyzn w dojrzałym wieku
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 23.03.2024 15:54

6 kroków do zdrowej skóry twarzy dla mężczyzn w dojrzałym wieku

Para w średnim wieku
Fot. Canva/Rido

Troska o skórę twarzy u mężczyzn to nie tylko odpowiednie kosmetyki do golenia. Jeżeli zauważyłeś, że twoja twarz wygląda na bardziej zmęczoną, a na skórze coraz częściej pojawiają się niedoskonałości, to znak, by zadbać o cerę. Kilka prostych, niedrogich i szybkich zabiegów pomoże przywrócić skórze to, co zabiera nam czas.

Dokładne oczyszczanie skóry i porów

1. Dokładnie myj twarz przed snem

Robi to każdy, ale plusk ciepłej wody z kranu to za mało. Aby twarz była odpowiednio nawilżona i zdrowa, użyj płynu lub żelu do mycia twarzy, który nie tylko usunie drobne nieczystości, ale też odblokuje pory i wzmocni skórę dawką witamin.

Na rynku jest duży wybór płynów do twarzy dla mężczyzn, ale kosmetolodzy polecają zwrócić uwagę na jeden składnik. Warto wybrać płyn z dodatkiem białej herbaty. Może to być np. żel do twarzy. Biała herbata nawilża i koi podrażnienia po goleniu. Zawiera także polifenole, które opóźniają procesy starzenia.

2. Stosuj peeling

Wraz z upływem lat na twarzy pojawiają się niedoskonałości. Peeling usunie martwy naskórek, głęboko oczyści i zwęzi rozszerzone pory. Już tydzień stosowania peelingu wystarczy, by poczuć różnicę. Twarz będzie wyglądać na wypoczętą, a skóra stanie się gładsza.

To jednak nie tylko kwestia wyglądu. Peeling sprawi też, że inne kosmetyki pielęgnacyjne będą lepiej wchłaniane przez skórę, a to oznacza, że zadziałają jeszcze bardziej skutecznie. Poza tym zmiękczy zarost, dzięki czemu golenie stanie się łatwiejsze.

Projekt bez nazwy - 2024-03-23T153802.175.jpg
Fot. Canva/Maridav


 

Worki pod oczami pojawiły się za wcześnie? Zwalcz je w mgnieniu oka Przez to dodajesz sobie lat. Wieczna młodość jest twoim wyborem

Ochrona przed słońcem i nawilżanie

3. Używaj kremu przeciwsłonecznego

To ważne zwłaszcza wiosną i latem. Długotrwała ekspozycja na słońce może uszkodzić kolagen w skórze, co prowadzi do powstawania podrażnień i plamek na twarzy. Ponadto promienie UV sprzyjają powstawaniu zmarszczek.

Aby zmniejszyć oznaki starzenia i ryzyko zachorowania na choroby skóry, warto codziennie nałożyć na twarzy krem przeciwsłoneczny. Jego moc trzeba dostosować do aktualnych warunków pogodowych, ale filtr SPF 30+ powinien sprawdzić się w większości przypadków.

4. Wybierz dobry krem nawilżający

Wraz z wiekiem nasza skóra staje się coraz bardziej sucha. Prowadzi to do powstawania niechcianych linii, zmarszczek i plamek. Pomoże w tym krem nawilżający, który należy stosować po umyciu i oczyszczeniu skóry twarzy.

Jaki krem wybrać? Na rynku jest wiele uniwersalnych kremów przygotowanych specjalnie o męskiej skórze (mężczyźni mają skórę nieco grubszą od kobiet). Większość z nich zawiera witaminę A i retinol. Skóra stanie się gładsza, zadbana, miła w dotyku.

Projekt bez nazwy - 2024-03-23T153911.275.jpg
Fot. Canva/YakobchukOlena

Gimnastyka i dieta pomogą na wszystko

5. Popracuj nad mięśniami twarzy

Kolejny naturalny etap starzenia się skóry to utrata elastyczności i jędrności. Oprócz kosmetyków możemy pomóc sobie w inny naturalny sposób. Istnieje metoda pobudzenia mięśni twarzy tak, by poprawić krążenie i zadbać o zachowanie młodzieńczego blasku.

Poświęć więc chwilę na tzw. "facefitness". Co to jest? Facefitness to po prostu gimnastyka mięśni twarzy. W internecie dostępne są zestawy ćwiczeń, które pomogą pobudzić wszystkie mięśnie, o których często zapominamy.

6. Popraw dietę

Pomóż swojej skórze twarzy od środka. To może być najprzyjemniejsza część troski o cerę, bo oznacza dodanie do diety smacznych składników. To np. awokado i orzechy (witamina E), ryby (selen) czy cytrusy (witamina C). Dawka tych witamin pomoże w pielęgnacji skóry i dostarczy jej niezbędnych składników.

A z czego warto zrezygnować? Ograniczenie alkoholu i produktów tytoniowych działa korzystnie na cały organizm, w tym na skórę twarzy. Zarówno alkohol, jak i palenie papierosów, zwiększają ryzyko groźnych chorób, wysuszają skórę, postarzają ją, prowadzą do pojawiania się zmarszczek.