Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Co oznaczają te symbole na żywności? Nie chodzi o "zdrowe" i "niezdrowe"
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 18.08.2024 06:16

Co oznaczają te symbole na żywności? Nie chodzi o "zdrowe" i "niezdrowe"

Nutri-Score
Fot. Canva/MarcusMainka

Na zielono oznaczony jest zdrowy chleb razowy, a na pomarańczowo - również uznawana powszechnie za zdrową oliwa z oliwek. O co tutaj chodzi? Na opakowaniach rozmaitych produktów spożywczych można znaleźć oznaczenie składające się z pięciu liter. To tzw. ocena "Nutri-Score". Wbrew pozorom, nie mówi nam wprost o tym, czy dana żywność jest zdrowa, czy też niezdrowa.

Pięć liter na żywności. Co oznacza Nutri-Score?

Nutri-Score, czyli charakterystyczne paski z literami od zielonej A do czerwonej E, to system znakowania żywności. Ma on w prosty sposób przedstawić wartość odżywczą danego produktu. Niestety, nie wszyscy interpretują go zgodnie z założeniami.

Projekt bez nazwy - 2024-08-17T154832.572.jpg
Fot. Canva/Pixelshot

Gdy widzimy w Biedronce czy Lidlu produkt oznaczony zieloną literką "A", możemy od razu odruchowo uznać go za zdrowy, a takiego oznaczonego czerwonym "D" możemy unikać. Tymczasem nie o to chodzi w tej ocenie. System ten ma za zadanie podpowiedzieć coś innego.

Zaginięcia podobne do Izabeli Parzyszek. "Zniknęły na środku autostrady" Nowe świadczenie dla seniorów. Ponad 300 zł od 2025 roku

Zielone zdrowe, a czerwonych unikać? Niekoniecznie

Nutri-Score nie klasyfikuje produktów jako zdrowe lub „niezdrowe”

Ocena od A do E jedynie ułatwić porównywanie produktów z tej samej kategorii, a poprzez to ułatwić też decyzję zakupową przez wskazanie zdrowszej opcji. Nie oznacza to zatem, że produkt z lepszą czy gorszą oceną Nutri-Score na pewno będzie zdrowy lub niezdrowy.

Projekt bez nazwy - 2024-08-17T154924.391.jpg
Fot. Canva/MarcusMainka

Może się zdarzyć, że wysoką ocenę dostanie np. batonik czekoladowy, bo w swojej kategorii produktów jest nieco "zdrowszy" od innego batonika z tej samej półki.

Produkty oznaczone kolorem zielonym to produkty o wyższej wartości odżywczej. Produkty oznaczone kolorem czerwonym to natomiast produkty zawierające większą ilość składników, które powinny być ograniczane w diecie. Nie oznacza to jednak, że składników tych należy za wszelką cenę unikać i rezygnować z zakupu tak oznaczonych produktów.

Może się jednak zdarzyć (i zdarza się!) że "czerwony" Nutri-Score mają produkty zupełnie zdrowe i bezpieczne, takie jak ser żółty czy oliwa z oliwek.

Prace nad Nutri-Score trwają. Są nadzieje na poprawę

System obliczania Nutri-Score został opracowany przez międzynarodowy zespół naukowców i badaczy. Choć został on oficjalnie uznany w wielu krajach Unii Europejskiej, trudno o jednomyślność dietetyków w jego sprawie.

Podczas zakupów trzeba traktować go z reguły jako podpowiedź, a nie ostateczną wyrocznię. 

Pocieszające jest natomiast to, że wciąż trwają pracę nad poprawą tego systemu. Może się okazać, że w nadchodzących latach oznaczanie jakości żywności będzie nieco bardziej precyzyjne.