Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Polski ser wybrany jednym z najlepszych na świecie. Pokonał oscypka
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 06.06.2024 11:08

Polski ser wybrany jednym z najlepszych na świecie. Pokonał oscypka

Redykołka
Fot. Silar/Wikimedia Commons

Tradycyjny polski ser z Podhala został doceniony na całym świecie. Jak wynika z najnowszego rankingu serwisu Taste Atlas, poświęconego tradycyjnej kuchni ze świata, owczy ser z Polski znalazł się w czołówce najlepszych serów. Daleko w tyle zostawił nawet oscypka.

Polska kuchnia doceniona przez ekspertów

Rankingi serwisu Taste Atlas są coraz bardziej doceniane przez konsumentów. Wyraźnie widać również, że coraz częściej pojawia się w nich kuchnia, potrawy i produkty z Polski. Nie tak dawno temu triumfy święciły nasze zupy i wędliny. Teraz przyszedł czas na ser.

Projekt bez nazwy - 2024-06-06T110525.689.jpg
Fot. Canva/Fotokris

Serwis Taste Atlas uwzględnił oceny blisko 1,4 tys. różnego rodzaju serów z całego świata. Oceniono je ponad 36 tys. razy i podzielono na trzy kategorie: sery krowie, owcze i kozie. To właśnie w rankingu serów owczych wysoko pojawił się ser z Polski.

Wybierz najsmaczniejszą odmianę czereśni. Kształt serca to nie wszystko Te żele z apteki zmniejszą widoczność blizn. Od 20 zł za tubkę

Redykołka pokonała oscypka

Na wysokim siódmym miejscu wśród najlepszych serów owczych na świecie znalazła się redykołka z Podhala. To zaskakujące, ale wyprzedziła nawet najbardziej popularnego oscypka, na bazie którego powstaje.

Redykołka to ser wpisany na listę produktów tradycyjnych Małopolski. Co ciekawe, redykołkę otrzymuje się z resztek sera przygotowywanego do produkcji oscypka. Ma kolor lekko kremowy, przy skórce nieco ciemniejszy. Zwykle spotkamy go w kształcie zwierzątek, parzenic, serca lub wrzecion.

Redykołka ma wyraźny smak wędzenia, jest lekko pikantna z nutą soli. To efekt moczenia sera w solance. Przez smakoszy chwalona jest za miąższ o ciekawej strukturze: jest elastyczny, lekko miękki, a jednocześnie bywa kruchy.

Nie tylko redykołka podbija świat

Redykołka została oceniona na 4,5 gwiazdki w pięciostopniowej skali i dało to jej ósmą pozycję na świecie

W aktualnym rankingu najlepszych serów owczych na świecie według TasteAtlas redykołka nie jest jednak jedyną reprezentantką Polski. Na 16 miejscu znalazł się bundz (4,4 gwiazdki), a na 23 miejscu - oscypek (4,3 gwiazdki).

Projekt bez nazwy - 2024-06-06T110652.614.jpg
Fot. Canva/MarcinMarszal

Za najlepszy ser owczy na świecie uznano portugalski ser Queijo Serra da Estrela, a na podium rankingu TasteAtlas znalazły się też grecki ser Graviera oraz włoski Pecorino.