Jesień w pełni, a chodniki i trawniki pokryła niezliczona ilość liści. To idealny moment, aby je zebrać i stworzyć własną ziemię liściową, która wiosną użyźni ogródek i ograniczy pojawienie się chwastów. Jak ją przygotować?
Ciepłe dni zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Szczęśliwi posiadacze działek, na których można się odprężyć i zrelaksować. Działka to też idealne miejsca na stworzenie własnego warzywniaka czy rozłożenie niewielkiego basenu. Jak się jednak okazuje, nawet na swojej własnej działce ROD nie możesz robić wszystkiego, na co tylko masz ochotę. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki działkowców.
Wiosna to okres szczególnie wyczekiwany przez wszystkich miłośników ogrodów. Rośliny zaczynają rozkwitać, a amatorzy ogrodowych aktywności ruszają sadzić, siać i plewić. Wykonując takie prace, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej pozycji, by nie obciążać zbyt mocno kręgosłupa. Sprawdź, jak prawidłowo kopać, grabić i kosić, by nie zrobić sobie krzywdy.
Sezon ogrodniczy trwa, a pasjonaci prowadzenia własnych upraw wciąż dosadzają kolejne rośliny. Warto jest zainwestować w odpowiedni nawóz, który sprawi, że nasze plony będą bujniejsze i lepszej jakości. Najlepszym wyborem będzie wykorzystanie substancji naturalnych.
Ogrody działkowe od lat cieszą się dużą popularnością, ale od czasu pandemii ich popularność jeszcze mocniej wzrosła. Wśród osób, które mogą się pochwalić posiadaniem własnej działki, regularnie wraca temat uwłaszczenia. Co na ten tematy mówią przepisy?
Dzień Matki skłania wiele osób do poszukiwań prezentu idealnego. Warto wybrać taki podarunek, który przyda się mamie na co dzień. Przedstawiamy kilka propozycji prezentów, które powinny przypaść do gustu mamie, której pasją jest ogrodnictwo.
Ta roślina to bohaterka zdrowej kuchni śródziemnomorskiej, a w Polsce niezwykle rzadko jest składnikiem codziennej diety. Mniszek lekarski, bo o nim mowa, znany jest ze swoich wszechstronnych zalet dla zdrowia. Warto przekonać się, że to nie tylko ozdoba łąk i trawników.
Wielkimi krokami zbliżają się upalne dni i bardzo ciepłe noce. Wreszcie będzie można szeroko otworzyć okna i wpuścić do domu trochę świeżego powietrza. Niestety, wraz z nim często wpuszczamy także nieproszonych gości. Komary i muszki potrafią bardzo uprzykrzyć nam życie. Wiosną i latem warto sięgnąć po zapomniany patent z PRL. Odstrasza owady, a to nie jedyna jego zaleta.
Sezon na działki, ogrody i balkonową uprawę kwiatów zaczął się na dobre. Pani Marzena, nasza czytelniczka, już ponad 30 lat jest pasjonatką roślin ozdobnych. Bohaterami jej ogrodu są bratki. To jej ulubione kwiaty i - jak sama pisze - "zjadła zęby" na ich uprawie. Pani Marzena podzieliła się z nami oryginalnym trikiem, dzięki któremu bratki zawsze rosną zdrowo i bujnie.
Kleszcze to zmora wiosenno-letnich miesięcy. Niestety, to właśnie one sprawiają, że relaks na trawie czy spacer po lesie mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Małe pajęczaki można znaleźć także w przydomowych ogródkach, co jest niebezpieczne dla domowników. Na szczęście jest pewna roślina, która skutecznie odstrasza nie tylko kleszcze, ale też komary.
Wiosna to wymarzony czas dla wszystkich pasjonatów zieleni i ogrodowych aktywności. To najlepszy moment, żeby po zimowej przerwie na powrót zadbać o swoje roślinki, by już wkrótce rozkwitły zachwycając niezwykłą paletą barw. Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie? Jakie rośliny można przycinać już wczesną wiosną?
"Jak dobrze mieć sąsiada..." - głoszą słowa znanej piosenki. To prawda, o ile mamy szczęście mieszkać obok życzliwych nam osób. Czasami potrafią bowiem nieźle dać nam w kość. Przekonała się o tym pani Beata, 60-latka z Radomia. Okazuje się, że jej nowi sąsiedzi odebrali pani Beacie spokój w jej własnym domu. Co się stało?
Nie trzeba mieć ogrodu ani działki za miastem, by cieszyć się wiosną. Na balkony i tarasy naszych mieszkań można już wystawić rośliny, które dobrze zniosą kapryśną marcową pogodę, miło spędzisz przy tym czas, a kwitnący balkon z pewnością poprawi ci nastrój. Przy okazji uprawia kwiatów to także świetna aktywność fizyczna dla każdego.
Jest jedna aktywność łącząca ludzi, którzy cieszą się długowiecznością. Profesora Ewa Stachowska, znana specjalistka od zdrowia i żywienia, zwraca uwagę na dobroczynny wpływ pracy w ogrodzie. Czy trzeba jednak bać się bakterii żyjących w ziemi? Już wiadomo.
Na ulicach całej Polski od pewnego czasu pojawiają się tajemnicze kamyki. Spacerowicze donoszą nam, że najczęściej można je znaleźć w parkach i na placach zabaw. Dowiedzieliśmy się, że stoi za tym także pani Michalina z Warszawy. 67-latka zostawia je podczas spacerów. Dlaczego to robi?
Posiadanie własnego ogrodu to wielka radość. W ten sposób możemy zapewnić sobie pyszne i zdrowe warzywa, a nasz dom będzie pachniał kolorowymi i pięknymi kwiatami. Jest to też świetna forma relaksu na emeryturze. Jednak ze względu na ograniczenia, które mogą rozwinąć się z wiekiem, warto przemyśleć plan uprawy, aby zbytnio się nie przemęczyć. Skorzystajcie z tych wskazówek.
Hortiterapia to dość nowe pojęcie, które dopiero raczkuje w polskich realiach. Jest jednak coraz bardziej popularna w krajach skandynawskich. Polega na wspomaganiu leczenia różnych schorzeń, poprzez obcowanie z naturą i roślinnością. Wykazano pozytywny wpływ prowadzenia ogrodu u wiele grup społecznych, a dotyczy to zarówno komfortu fizycznego jak i psychicznego.