Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Czujesz smród starego mięsa w lesie? To "palce diabła". Czy ten grzyb jest jadalny?
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 04.08.2024 06:00

Czujesz smród starego mięsa w lesie? To "palce diabła". Czy ten grzyb jest jadalny?

palce diabła, okratek australijski
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Już niebawem rozpocznie się sezon, w którym Polacy tłumnie udadzą się do lasów na grzybobranie. Wielu z nich zapewne dostrzeże dość nietypowego grzyba, potocznie zwanego “palcami diabła”. Rozpoznacie go nie tylko po charakterystycznym wyglądzie, ale również zapachu. Czy jest jadalny?

"Palce diabła", czyli okratek australijski w polskich lasach

Nie bez przyczyny mówi się, że grzybobranie to nasz sport narodowy. Polacy uwielbiają przechadzki po lasach i zbieranie grzybów, co stało się niemalże tradycją. Jako nieliczni posiadamy tak ogromną wiedzę na ich temat, która bardzo często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Kiedy całe rodziny tłumnie spacerują po lasach z koszami wypełnionymi grzybami, inne narody dziwią się, jak można to robić i skąd wiemy, które z okazów można jeść.

W polskich lasach, ale nie tylko, bo również na łąkach i polanach znajdziemy ogromną ilość przeróżnych grzybów. Szacuje się, że w naszym kraju jest około 4,5 tys. rodzajów grzybów, w tym około 1,4 tys. jest jadalnych. Jeden z nich widoczny jest już z daleka, a wszystko dzięki swojemu charakterystycznego wyglądowi. Potocznie mówi się na niego “palce diabła”, jednak regularna nazwa to okratek australijski lub kwiatowiec australijski.

palce diabła, okratek australijski
fot. Canva/Roberto
Nigdy nie zamawiaj tego w samolocie. Stewardessa zdradza sekret Spuchnięte oczy i cienie pod powiekami? Zrób na obiad ziemniaki i pamiętaj o soku

Grzyb wydzielający nieprzyjemny zapach

Okratek australijski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Australii. Początkowo występował tylko na tamtych terenach oraz w Nowej Zelandii. Z czasem zauważono go również w Azji, Stanach Zjednoczonych i Europie. W połowie lat 70. po raz pierwszy natrafiono na niego w Polsce. Trudno stwierdzić, jakim cudem pojawił się w naszym kraju, ale istnieje szansa, że został przywieziony z Australii w ziemi, razem z innymi roślinami.

“Palce diabła” to gatunek grzybów z rodziny sromotnikowatych. Ten egzotyczny okaz może osiągnąć wielkość nawet 15 cm. Charakteryzuje się specyficznym wyglądem, przypominającym macki ośmiornicy. Są one czerwone, pokryte nieregularnymi czarnymi plamami. Grzyb ten wydziela nieprzyjemny zapach, porównywalny do padliny czy zepsutego mięsa.

Projekt bez nazwy (14).jpg
fot. Canva/iLantis

Czy "palce diabła" są jadalne?

Okratek australijski występuje na południu Polski, głównie w Sudetach i Karpatach, ale także nad Bałtykiem. Pojawia się w lasach od lipca do nawet listopada. “Palce diabła” uważane są za grzyby niejadalne. Większość grzybiarzy traktuje go jako okaz do podziwiania, stanowiący atrakcję podczas grzybobrania. 

Znajdziecie go w młodych lasach, zaroślach, na żyznych glebach. Znajdowano go pod brzozą brodawkowatą, sosną zwyczajną i topolą osiką. 

palce diabła, okratek australijski
fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons