Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Czy dorośli mogą szczepić się przeciw HPV? Jest jeden warunek
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 12.09.2024 06:38

Czy dorośli mogą szczepić się przeciw HPV? Jest jeden warunek

Kobieta w domu
Fot. Canva/Pixelshot

Od 1 września 2024 roku w Polsce trwają bezpłatne szczepienia w ramach powszechnej akcji szczepień przeciw HPV. Program adresowany jest do dzieci od 9 do 14 roku życia. Szczepienia chronią przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, a także na inne choroby nowotworowe. Czy szczepionka może pomóc także osobom dorosłym?

Czym jest HPV?

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy.

Może wywoływać również:

  • raka pochwy i sromu u kobiet,
  • raka prącia u mężczyzn,
  • raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.

Wyróżnia się ponad 200 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany: skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. 

Od HPV, a tym samym od nowotworów, można uchronić się poprzez szczepienia. Czy szczepionkę powinny przyjąć osoby dorosłe?

Hostia we Wrocławiu "zamieniła się w krew". Kulisy wyszły na jaw Tajemnica pogrzebu Krzysztofa Klenczona. W pierwszym rzędzie usiadła nieznajoma

Szczepienie przeciw HPV dla dorosłych. Naukowcy wyjaśniają

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, osoby dorosłe mogą odnieść korzyści ze szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV). Jest jednak jeden główny warunek.

Szczepienie można wykonać u osób po 18 roku życia, jednakże optymalnie przed inicjacją seksualną, czyli możliwym kontaktem z wirusem HPV. Skuteczność takiego szczepienia jest wówczas największa. 

Szczepiąc osoby aktywne seksualnie, należy pamiętać, iż część z nich może być już zakażona wirusem HPV, stąd możliwa niższa skuteczność kliniczna. Szczepionka nie wpływa na już istniejące zakażenia HPV i zmiany, do których mogły doprowadzić.

Stąd też eksperci nie zalecają rutynowego szczepienia osób w wieku powyżej 27 lat.

Szczepienia przeciw HPV dla dorosłych. Czy to możliwe?

Podsumowując, szczepienie dorosłych osób jest dopuszczalne, ale decyzja powinna być podjęta wspólnie z pacjentem po przedstawieniu ewentualnych korzyści, ale i ograniczonej skuteczności szczepienia.

Wynika to po prostu z mniejszej skuteczności i zasadności przyjęcia szczepionki.

Szczepienie osoby dorosłej prowadzącej aktywne życie seksualne i mającej dotychczas licznych partnerów ma mniejsze szanse działania profilaktycznego niż u osoby dorosłej, która np. dotąd nie współżyła czy miała pojedynczych partnerów - przypominają eksperci.