Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Witamina prosto z nieba. Wystarczy 30 minut, by poczuć się lepiej
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 17.06.2024 16:23

Witamina prosto z nieba. Wystarczy 30 minut, by poczuć się lepiej

Kobieta na trawie w słońcu
fot. Canva/ absolutimages

Witaminy i minerały to substancje odżywcze niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Wśród nich jedna zasługuje na szczególne uznanie, bo nie tylko korzystnie wpływa na zdrowie, ale poprawia także urodę, samopoczucie, a do tego jest... całkowicie darmowa! Mowa o witaminie D, która produkowana jest przez słońce. Latem z pewnością nikomu jej nie zabraknie!
 

Wpływ witaminy D na organizm

Witamina D to jedna z tych witamin, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ale której nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. To ona wpływa na układ nerwowy, wzmacnia odporność, a także reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową i usprawnia wchłanianie wapnia. Efekt? Mocniejsze kości, zdrowsze zęby i sprawniejsze mięśnie.

To oczywiście nie koniec, bo witamina D w rewelacyjny sposób wpływa także na urodę. Odpowiada bowiem za spowolnienie naturalnych procesów starzenia się, dzięki czemu pojawiające się z wiekiem zmarszczki i bruzdy stają się mniej widoczne. Poprawia koloryt skóry, odżywia włosy i paznokcie, a do tego wszystkiego... dodaje energii i świetnie działa na nastrój! Utrzymanie odpowiedniego poziomu wit. D w organizmie to gwarancja dobrego humoru. 
 

Paznokcie jak papier? Kapsułki za 13 zł działają jak odżywcza kąpiel W Indiach piją to codziennie. Kosztuje grosze i pomaga schudnąć

Skąd czerpać witaminę D? Możesz ją mieć nawet za darmo!

Jak już wspomnieliśmy, ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć witaminy D, a to oznacza, że trzeba ją dostarczać w inny sposób. Na szczęście możesz ją uzyskać nawet z trzech źródeł:

  1. Jedzenie 
  2. Słońce
  3. Suplementacja

Witaminę D można znaleźć w niektórych pokarmach, takich jak jaja, ser żółty czy krowie mleko, ale największe jej wartości zawierają ryby, głównie morskie, takie jak łosoś czy makrela, ale również śledź, dorsz czy węgorz. Witaminę D można także przyjmować jako uzupełnienie diety w formie suplementacji.

Jednak najlepszym, a zarazem całkowicie bezpłatnym źródłem witaminy D jest słońce! Pod wpływem promieni słonecznych nasza skóra zaczyna wytwarzać tę cenną witaminę. Szacuje się, że nawet 80% zapotrzebowania organizmu na witaminę D można pokryć właśnie ze słońca. Dlatego tak istotne jest przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy słońca na niebie jest naprawdę sporo. 
 

Ile czasu przebywać na słońcu, by dostarczyć niezbędną dawkę witaminy D?

Jeśli chcesz dostarczyć sobie witaminę D ze słońca, wcale nie musisz stawiać na intensywne opalanie i wielogodzinne siedzenie pod gołym niebem. Specjaliści wskazują, że wystarczy tak naprawdę od 20 do 30 minut dziennie na słońcu, by zadbać o odpowiednią dawkę wit. D. 

Oczywiście wpływ na to ile witaminy D uda nam się pochłonąć ma jeszcze kilka czynników, takich jak m.in. zanieczyszczenie powietrza czy gęste chmury, które mogą obniżyć ten wskaźnik. Najlepiej wyjść na słońce w południe, kiedy jest go zwyczajnie najwięcej. Warto przy tym jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry z użyciem kremów z filtrem, ponieważ promienie słoneczne, oprócz tego, że dostarczają cenną witaminę, mogą również powodować podrażnienia skóry, a na dłuższą metę zwiększać ryzyko nowotworu. 

Słońce
fot. Canva/ KaeArt