Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Uroda w lodowatych temperaturach. Krioterapia w sanatorium odmładza skórę
Sara Karmańska
Sara Karmańska 04.05.2024 14:32

Uroda w lodowatych temperaturach. Krioterapia w sanatorium odmładza skórę

Krioterapia
Fot. Canva/DimaSidelnikov

Krioterapia nie bez powodu jest niezwykle popularnym zabiegiem w sanatoriach. Dobroczynne działanie zimna pomaga między innymi w przypadku dolegliwości bólowych, ale zastosowania tej formy terapii są znacznie bardziej wszechstronne. Okazuje się, że może pomagać także w zachowaniu zdrowej i pięknej skóry.

Jak działa krioterapia?

Podczas zabiegu krioterapii dochodzi do schłodzenia powierzchni ciała bardzo niską temperaturą. Takie leczenie wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu, jakie występują w przypadku mrozu. Krioterapia oddziałuje na układ hormonalny i odpornościowy, a także powoduje wyzwolenie endorfin, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo

Jak zachowuje się nasze ciało podczas krioterapii? Początkowo pod wpływem zimna dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych i chwilowego spowolnienia przepływu krwi. Zaraz potem jednak naczynia gwałtownie się rozszerzają, a w efekcie dochodzi do nawet czterokrotnego przyspieszenia krążenia krwi.

krioterapia, Fot. Canva Jacob Lund.jpg
Fot. Canva/Jacob Lund

Skutkiem zabiegu jest intensywniejsze oddawanie ciepła, a w efekcie obniżenie napięcia nerwowego, zmniejszenie krwiaków i obrzęków, spowolnienie przewodnictwa nerwowego oraz działanie przeciwbólowe.

Jak zwracają uwagę kosmetolożki i specjalistki od urody, krioterapia pomaga także w zachowaniu piękna. Pomaga zahamować procesy starzenia się skóry, wyrównuje jej koloryt, ukrywa niedoskonałości i zmniejsza oznaki zmęczenia.

Okulary ajurwedyjskie. Czym są i czy naprawdę poprawiają wzrok? Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy

Krioterapia – jak wygląda zabieg?

W wielu polskich sanatoriach oferowane są zabiegi krioterapii. Rozróżnia się dwa rodzaje takich zabiegów – ogólny i miejscowy

Pierwszy z nich polega na oddziaływaniu zimna w temperaturze około -100 stopni w specjalnej kriokomorze. Osoba poddawana zabiegowi wchodzi do komory w kostiumie kąpielowym, rękawiczkach i skarpetach. Po zakończonym zabiegu należy wykonać zlecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia. 

Podczas drugiego z nich wykorzystuje się urządzenie z krioaplikatorem, który jest umieszczany w odległości kilkunastu centymetrów od ciała osoby poddawanej zabiegowi. Konkretne miejsce następnie traktowane jest lodem, wodą lub ciekłym azotem. 

ZOBACZ TEŻ: Pierwszy raz do sanatorium? Tego nie zapomnij zabrać [NIEZBĘDNIK]

Czy krioterapia jest dla każdego?

Choć krioterapia ma wszechstronne zastosowanie i znajduje się w ofercie wielu Polskich sanatoriów, nie każdy może poddać się temu zabiegowi. Wszystko zależy od stanu zdrowia. Wśród przeciwwskazań dla takiej formy leczenia można wymienić między innymi:

  • choroby serca i układu krążenia;
  • zapalenie żył głębokich i stany zapalne naczyń krwionośnych;
  • nadmierną potliwość skóry;
  • choroby nowotworowe;
  • choroby nerek i pęcherza moczowego;
  • nadczynność i niewyrównaną niedoczynność tarczycy;
  • czynny proces gruźliczy, grypę lub zapalenie płuc;
  • uszkodzenia skóry i otwarte rany. 
krioterapia, Fot. Canva Inside Creative House, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Inside Creative House, Getty Images