Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Spala więcej kalorii niż bieganie. Wystarczy raz dziennie
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 13.06.2024 16:20

Spala więcej kalorii niż bieganie. Wystarczy raz dziennie

Kobieta biegnie
fot. Canva/ Carolin Voelker

Marzysz o szczupłej sylwetce i zrzuceniu zbędnych kilogramów? Pewnie doskonale już wiesz, że oprócz odchudzających diet niezbędna jest również aktywność fizyczna. Warto jednak wiedzieć jaki sport wybrać, by uzyskać jak najlepsze efekty. Okazuje się bowiem, że to nie w trakcie biegania spalamy najwięcej kalorii. Przepis na “fit figurę” jest dużo łatwiejszy.
 

Po 50-tce metabolizm znacznie spowalnia. Trudniej zachować szczupłą figurę

To jak wyglądamy, a konkretniej czy mamy tendencję do tycia, czy też nie, w dużej mierze zależy od tempa metabolizmu (przemiany materii). Metabolizm wraz z wiekiem spowalnia, wskutek czego trudniej nam zachować szczupłą i zdrowo wyglądającą sylwetkę. Większe problemy mają w tym względzie kobiety, które posiadają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. 

Na spadek tempa metabolizmu ma wpływ kilka czynników. Nieprawidłowa dieta i styl życia to tylko część z nich. Niestety, wraz z wiekiem maleje produkcja hormonów mających wpływ na utrzymanie prawidłowej wagi (testosteron, estrogen, hormon wzrostu, hormony tarczycy). Im jesteśmy starsi, tym bardziej narażeni jesteśmy również na różnego rodzaju stresowe sytuacje, a stres to kolejny czynnik, przez który tyjemy. Na szczęście, uzyskanie bądź utrzymanie szczupłej sylwetki nie jest niemożliwe do osiągnięcia. Dzięki zdrowej, zrównoważonej diecie i regularnej aktywności fizycznej, możesz cieszyć się piękną figurą niezależnie od wieku.
 

Liście tej znanej rośliny działają lepiej niż dieta. "Szwagierka pije codziennie i chudnie" Wypij to przed posiłkiem i schudnij szybciej! Wystarczy jedna szklanka

Jakie aktywności spalają najwięcej kalorii? Bieganie na 2. miejscu

Ćwiczenia przeznaczone są dla wszystkich, ważne tylko by dobrać je do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Niewątpliwie jednak sport jest konieczny dla zachowania szczupłej sylwetki. A jaki sport sprawi, ze uda się spalić jak największą ilość kalorii? Jak się okazuje, to wcale nie bieganie, a... wchodzenie po schodach!

Sprawdzono, ile kalorii spala człowiek, uprawiając konkretny rodzaj sportu, przy uwzględnieniu umiarkowanego, godzinnego treningu. Wyniki mogą być zaskakujące, bo powszechnie przyjęte bieganie znalazło się dopiero na drugim miejscu.

  1. Wchodzenie po schodach - 940 kcal/godz.
  2. Bieganie - 600 kcal/godz.
  3. Pływanie - 500 kcal/godz.
  4. Gra w tenisa - 430 kcal/godz.
     

Skąd wiedzieć, czy masz odpowiednią wagę? Sprawdź swoje BMI

Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla każdego, nie tylko dla tych, którzy marzą o szczupłej i pięknej sylwetce. Sport jest kluczowym czynnikiem, dzięki któremu uda się utrzymać organizm w dobrej formie i zdrowiu. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy twoja waga jest odpowiednia i czy nie musisz zacząć ćwiczyć, by schudnąć — sprawdź swój poziom masy ciała, czyli wskaźnik BMI.

Aby obliczyć wskaźnik masy ciała BMI, można skorzystać z gotowych, dostępnych w Internecie kalkulatorów BMI, ale można to również zrobić samodzielnie. Wystarczy znać swoją wagę i wzrost. Przez wagę ciała (w kilogramach) należy podzielić wzrost (w metrach podniesiony do kwadratu).

Uzyskany wynik wskazuje, czy twoja waga znajduje się na odpowiednim poziomie:
<16,0 wygłodzenie
16,0 – 16,9 wychudzenie
17,0 - 18,5 niedowaga
18,5–24,9 waga prawidłowa
25,0–29,9 nadwaga
30,0–34,9 otyłość I stopnia
35,0–39,9 otyłość II stopnia
≥40 otyłość III stopnia

Schody
fot. Canva/pixelshot

Schody