Dobra pamięć po 60-tce. Naukowcy wskazali obowiązkowy składnik diety
To naturalne, że wraz z wiekiem pogarsza się pamięć, ale ten proces można zahamować. Ważną rolę odgrywa tu dieta. Jest jeden składnik, który wyraźnie poprawi naszą pamięć i pomoże zachować intelektualną sprawność. Naukowcy podzielili się najnowszymi wynikami badań.
Wystarczy tylko 12 tygodni
Codzienna porcja jedzenia bogatego w błonnik poprawia funkcjonowanie mózgu. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym piśmie "Nature Communications". Naukowcy ustalili, że ten tani i łatwo dostępny dodatek do diety może zdziałać prawdziwe cuda.
Wystarczyły niespełna trzy miesiące, by osoby, które codziennie jadły dania z dużą zawartością błonnika, poczuły różnicę. Zaczęły osiągać lepsze wyniki w testach oceniających funkcjonowanie mózgu i sprawność myślenia.
Białe pieczywo zamień na inne
W jakich produktach znajdziemy dużo błonnika? Warto do codziennej diety dodać jabłka albo gruszki. Dużo błonnika najczęściej znajduje się w skórce owoców. Wśród warzyw królować powinien brokuł, marchewka, szpinak bądź kalafior.
Białe pieczywo możemy zamienić na pełnoziarniste. Doskonałym dodatkiem do dań będzie np. brązowy ryż lub kasza gryczana. Dobry pomysł na śniadania to owsianka, a na przekąski - orzechy (zwłaszcza włoskie, migdały i ziemne).
Dobra pamięć? To nie tylko dieta
Dobroczynny wpływ bogatej diety w błonnik na działanie mózgu to ważne odkrycie, ale trzeba pamiętać o innych sposobach zachowania sprawności intelektualnej.
Oprócz diety to też aktywność fizyczna, w ykonywanie regularnych ćwiczeń umysłowych (np. czytanie), troska o zdrowy sen i unikanie używek.