Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Dojrzały trening to bezpieczny trening. Jak uniknąć urazów?
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 15.03.2024 16:49

Dojrzały trening to bezpieczny trening. Jak uniknąć urazów?

Kobieta na siłowni
Fot. Canva/RobertKneschke

Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie aktywności fizycznej. Dzień jest dłuższy, łatwiej wygospodarować czas, można korzystać z darmowych siłowni miejskich, a wiele klubów fitness oferuje zniżki dla najstarszych klientów. Zanim jednak zaczniemy się ruszać, warto poznać zasady bezpiecznej aktywności.

Najlepszy czas na sport? To teraz!

Nigdy nie jest za późno, by zacząć bardziej aktywne życie. Różnicę zrobi nam nawet kilka minut ruchu w ciągu dnia. I to niezależnie od wieku. Kondycję możemy poprawić i w wieku 30, i 60, i 90 lat. Może to być spacer, nordic walking, siłownia, pływanie czy jazda na rowerze. Wszystko zależy od naszych upodobań i możliwości.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby osoby po 60. roku życia były aktywne fizycznie przez co najmniej 30 minut pięć dni w tygodniu. Każdy ruch będzie lepszy niż siedzący tryb życia, a rodzaj aktywności możemy dobrać do swoich upodobań. Zawsze jednak na pierwszym miejscu trzeba stawiać swoje bezpieczeństwo.

Projekt bez nazwy - 2024-03-15T164413.767.jpg
Fot. Canva/Perfectwave
Borykasz się z bólem odcinka piersiowego? Wystarczy jedno ćwiczenie Przećwicz całe ciało za 0 zł. Ten trening zrobisz w każdym wieku

Dojrzały trening to bezpieczny trening

Eksperci Ministerstwa Zdrowia opracowali specjalne zalecenia dla dorosłych osób, które zaczynają swoją przygodę z ruchem. Trzeba je znać, by nie zrazić się do sportu, zapobiec kontuzjom i nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Co zatem powinni wiedzieć początkujący dorośli na siłowniach?

Eksperci zalecają przede wszystkim konsultację z lekarzem prowadzącym, który oceni nasz stan zdrowia i wyda opinię, czy wybrana aktywność fizyczna będzie bezpieczna dla naszego zdrowia. Jeżeli okaże się, że z powodu np. przewlekłych chorób nie możemy pływać lub intensywnie biegać, pomoże wybrać inny sport.

Projekt bez nazwy - 2024-03-15T164504.805.jpg
Fot. Canva/Perfectwave

A co, gdy już zaczniemy treningi? Najpierw należy zadbać o wygodny strój i bezpieczne miejsce do ćwiczeń. Zwróćmy uwagę, czy w pobliżu, np. na podłodze, nie ma przeszkód, o które można się potknąć. Ruch należy zacząć powoli i delikatnie: od rozciągania i rozgrzewki. Podczas ćwiczeń nie należy wstrzymywać oddechu.

Komfort i bezpieczeństwo to priorytet

Specjaliści przypominają, by nie robić nic na siłę. Jeżeli w czasie aktywności poczujemy ból, duszności albo ucisk w klatce piersiowej, należy przerwać trening. W takiej sytuacji warto poddać się konsultacji lekarskiej. Zawsze możemy odpocząć, a trening dokończyć później. Sport ma być przyjemnością, a nie utrapieniem i żmudną rutyną.

Oprócz bezpiecznej aktywności fizycznej, pamiętajmy też o innych zaleceniach, które zminimalizują ryzyko kontuzji i urazów. To prowadzenie higienicznego trybu życia, wysypianie się, ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu, regularne przyjmowanie wszystkich przepisanych przez lekarza leków.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia