Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Ma 62-lata i wigor nastolatki. Czy to zasługa biegania?
Julia Bogucka
Julia Bogucka 26.02.2024 15:46

Ma 62-lata i wigor nastolatki. Czy to zasługa biegania?

Bieganie
Fot. Canva

Przeciwności losu są po to, aby je pokonywać. Doskonale przekonała się o tym Grażyna Marczak, która w wieku 62 lat postanowiła przebiec maraton. Kobieta od kilku lat trenowała bieganie i zdecydowała, że nadszedł czas pójść o krok dalej. Zobaczcie, co można osiągnąć dzięki pewności siebie i ciężkiej pracy.

Bieganie jest dla każdego

Aktywność fizyczna to niezwykle ważny element naszego życia. Powinno dotyczyć każdego z nas, ponieważ dzięki temu zapewnimy sobie zdrowie i dobrą kondycję. Zapobiegniemy również rozwojowi wielu chorób, również tych, które najczęściej pojawiają się w nieco starszym wieku. Niezależnie od tego, czy będą to gry zespołowe, spokojne spacery, czy maratony — próbujmy zapewnić naszym organizmom aktywność fizyczną dopasowaną do potrzeb i warunków.

Kiedy mowa o bieganiu, przed naszymi oczami pojawia się obraz pokonywania olbrzymich odległości w jak najkrótszym czasie. Jednak nie musi to tak wyglądać. Ta forma ćwiczeń jednak może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i pomóc w zachowaniu zgrabnej sylwetki. Poprawia naszą wydolność i może przeciwdziałać problemom z sercem i krążeniem, pomaga również zachować higienę snu. 

Bieganie 2.png
Fot. CanvaPro
Wygląda, jak Malediwy, a to Polska. Idealny plan na wycieczkę w każdym wieku Emerytura to koniec życia? Nic podobnego. “To najlepsze, co mnie spotkało"

Bieganie to pasja pani Grażyny

Te porady z pewnością wzięła sobie do serca pani Grażyna Marczak, która zdecydowała się wziąć udział w maratonie. Pasję do biegania odkryła w sobie w okolicach 56 roku życia i nie pozwoliła sobie na to, aby się poddać. Przeżyła wiele dramatów, ale jej dewizą jest stawianie im czoła. Jej przygoda rozpoczęła się od treningów z biegu dla kobiet organizowanych przez dzielnicę.

Kolejne lata przyniosły pani Grażynie rozwój umiejętności i poprawę ogólnej kondycji ciała. Zaczęła osiągać pierwsze sukcesy, nauczyła się również pływać. Jak zdradziła w wywiadzie udzielonym psycholożce Alicji Stankiewicz, w przeszłości bardzo bała się podejmowania wyzwań. Jednak to pierwsze osiągnięcie mety pozwoliło jej uwierzyć, że jeśli naprawdę się czegoś chce, to można to zdobyć. 

ZOBACZ TAKŻE: To ćwiczenie odmieni ciało w każdym wieku

Pani Grażyna to seniorka-maratończyk

Grażyna Marczak pierwszy raz wzięła udział w maratonie w listopadzie 2016 roku w wieku 62 lat. Pomimo kryzysu na 38 kilometrze, w końcu stanęła na linii mety. Przebieg zajął jej 4 godziny i 14 minut, choć zakładała, że wynik będzie gorszy. Po tym sukcesie nie miała dość i po krótkim czasie podjęła się kolejnego biegu. 

Jak podkreśla seniorka, najważniejszym krokiem do podjęcia jest wyjście do ludzi. To radzi kobietom, które zastanawiają się nad rozpoczęciem jakiejś aktywności fizycznej. Przełamanie samego siebie i utrzymanie nowego nawyku jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. 

Bieganie 3.png
Fot. CanvaPro