Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Depresja u seniorów. Czy jesteś na nią skazany?
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 29.02.2024 12:21

Depresja u seniorów. Czy jesteś na nią skazany?

Depresja
Fot. CanvaPro

Depresja dotyka osoby w każdym wieku, niezależnie od regionu i płci. Szacuje się, że cierpi na nią aż 280 milionów ludzi na świecie, 5% dorosłych w wieku produkcyjnym i 5,7% emerytów. To prawdziwa plaga. Czy możemy się w jakiś sposób przed nią chronić?

Statystyki GUS nie napawają optymizmem

Wedle raportu GUS z 2022 roku liczba pacjentów zmagających się z depresją wzrosła o blisko 2%, co stanowi około 180 tys. nowych, zdiagnozowanych przypadków. Niestety, większość z nich to emeryci, zmagający się z chorobami, czy innymi zaburzeniami psychicznymi.

Chociaż organizacje takie jak Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej zwraca szczególną uwagę na tematykę depresji u seniorów, zaznaczając, że depresja bywa niezauważona i bagatelizowana przez wiele lat, rosnąca ilość pacjentów zgłaszających się do specjalistów sugeruje, że kampanie społeczne nie przynoszą zadowalających rezultatów.

Oczywiście zwrócenie się o pomoc do specjalisty stanowi kluczową fazę leczenia, przerażający jest fakt, jak dynamicznie rozwija się plaga depresji w społeczeństwie.

Depresja 2.png
Fot. Canva
Ma 94-lata. Wstydliwy problem przysporzył mu kłopotów Męczy cię ból? Zminimalizuj go bez drogich leków

Wiele przypadków wciąż pozostaje niewykryte

Nieleczona depresja może prowadzić do rozwijania się kolejnych zaburzeń. Niestety, często zrzucamy gorsze samopoczucie na pogodę, stan zdrowia, czy gorszy dzień, a uzasadnienia te są często w pełni akceptowalne przez nasze rodziny. Tymczasem problem stale się pogłębia.

Opiekunowie, z którymi współpracujemy, często zauważają u swoich podopiecznych zaburzenia mogące świadczyć o problemach psychicznych i informują o tym rodzinę. Często objawy te są początkowo bagatelizowane, ponieważ traktuje się je jak problemy z gorszym nastrojem. Niestety z doświadczenia wiem, że większość osób starszych, które trwale czują się gorzej psychicznie i są konsultowane ze specjalistą, otrzymują diagnozę: depresja – podaje Ada Zaorska, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Opieki Domowej (PSOD).

Zdiagnozowanie depresji we wczesnych stanach rozwoju zaburzenia może znacząco ułatwić proces leczenia. Eksperci zaznaczają, że szczególnie na tego typu formy zaburzeń psychicznych narażone są osoby samotne.

Przebywając codziennie z danym seniorem, coś może nam umknąć. Nie zawsze objawy są jasne. Przykładowo: starsza osoba zaczyna mieć problemy z koncentracją, uwagą, pamięcią. Pierwsze, o czym pomyślimy to raczej zmiany neurologiczne, związane z wiekiem, czyli demencja, a nie depresja. Ogólne zmęczenie, osłabienie, zmniejszenie aktywności także przeważnie zrzucamy na karb wieku bądź występujących chorób. Depresja często bywa chorobą współistniejącą. Seniorzy są częściej obarczeni różnego rodzaju chorobami. Problemy kardiologiczne, kłopoty z działaniem układu nerwowego, zaburzenia hormonalne, choroby nowotworowe. Skupiamy się na leczeniu głównej choroby, tłumacząc sobie, że to właśnie przez nią starsza osoba jest w gorszym stanie, bo przecież jest w procesie leczenia – zapominamy w całym tym stresie sytuacyjnym o zadbaniu o aspekty psychiczne – podaje psycholog Martyna Kuklińska, ekspert PSOD.

ZOBACZ TAKŻE: Tego potrzebuje skóra po 50-tce. Efekty zobaczysz gołym okiem

Jak walczyć z depresją? To prostsze niż myślisz

Według eksperta PSOD psycholog Martyny Kuklińskiej, walka z depresją nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać.

Przede wszystkim być. Wydaje się to banalne, ale naprawdę jest to najlepsza forma pomocy. Nie dopytywać co chwilę, jak się taka osoba czuje, jak się ma. Takie zachowania mogą wywołać frustrację ze strony chorego. […] Rozmowa, przytulenie, potrzymanie za rękę, spędzenie wspólnie czasu – to są najlepsze formy wsparcia, jakie możemy dać. […] Bardzo ważna jest także zbilansowana dieta, która zawiera m.in. kwasy omega-3, witaminy z grupy B, D, magnez, cynk, selen. – radzi psycholog Martyna Kuklińska.

Co jednak, gdy problem dotyczy nas, a nie mamy w swoim środowisku osoby, do której możemy się zgłosić, mimo że czujemy się coraz bardziej samotni? Wystarczy nawiązać nowe relacje z sąsiadami, udać się do klubów seniora, czy nie wahać się przed skontaktowaniem się ze specjalistą. Im szybciej zareagujemy, gdy odczuwamy u siebie oznaki złego samopoczucia psychicznego, tym lepiej dla nas.

Depresja 3.png
Fot. CanvaPro