Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Gdzie do lekarza w majówkę? Tam pomogą nawet w święta
Sara Karmańska
Sara Karmańska 02.05.2024 10:27

Gdzie do lekarza w majówkę? Tam pomogą nawet w święta

Kolejka do lekarza
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Choć okres świąt i długich weekendów to dla wielu osób czas odpoczynku, zdarza się, że konieczna jest nagła pomoc medyczna. Gdzie znaleźć lekarza w dni, gdy zwykłe przychodnie nie działają?

Gdzie do lekarza w majówkę?

Skorzystanie z nagłej pomocy medycznej może okazać się konieczne w każdej chwili. Choroby nie mają długiego weekendu. Podczas majówki może dojść do nagłego pogorszenia samopoczucia, ale również do wypadku. Takie sytuacje zakłócają wypoczynek, ale najważniejsze jest zadbanie o zdrowie

Wiele osób może zastanawiać się, co robić, gdy potrzebujemy pomocy lekarskiej, a wiele przychodni nie przyjmuje pacjentów. Z podobnym problemem zmagają się także osoby, które wybrały się na majowy weekend z dala od domu i znanych sobie lekarzy. W każdym z przypadków znajdziemy jednak specjalistów, który zadbają o nasze zdrowie.

wizyta u lekarza 4.jpg
Fot. Canva/nortonrsx, Getty Images
Kolejki do sanatoriów na NFZ nadal długie. Jest sposób, by je ominąć Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy

Świąteczna opieka zdrowotna w majówkę: jak działa?

W nocy (między godziną 18:00 a 8:00), a także w święta i podczas weekendu, można skorzystać z pomocy lekarza i pielęgniarki POZ w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wizyta lekarska odbywa się na podobnych zasadach, co normalna wizyta w przychodni. W przypadku nocnej opieki zdrowotnej nie obowiązuje rejonizacja.

wizyta u lekarza 3.jpg
Fot. Canva/pixelshot

Z takiej porady mogą skorzystać także osoby będące daleko od domu. Osoby wypoczywające poza miejscem zamieszkania mogą także zgłosić się do dowolnej przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ w godzinach jej pracy. 

Na wizytę w placówce świątecznej opieki zdrowotnej powinna się zdecydować osoba: 

  • która nagle zachorowała,
  • której stan zdrowia nagle się pogorszył,
  • u której domowe środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły efektów,
  • u której zachodzi podejrzenie, że czekanie do otwarcia przychodni znacząco pogorszy jej stan zdrowia.

Pełny spis przychodni działających w ramach ŚOZ można znaleźć na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ

ZOBACZ TEŻ: Skorzystaj z darmowych wizyt. Za te zabiegi u dentysty nie musisz płacić

Szpitalny Oddział Ratunkowy: kiedy zgłosić się na SOR?

Osoby, u których doszło do bezpośredniego zagrożenia życia, powinny natomiast trafić na izbę przyjęć lub Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Te placówki pomagają osobom w stanach ciężkich takich jak wypadek, uraz, zatrucie czy krwawienie. SOR zajmuje się pacjentami, u których zachodzi podejrzenie, że ich stan może skutkować poważnym uszkodzeniem funkcji organizmu lub utratą życia.

Wizyta na izbie przyjęć ma na celu zdiagnozowanie pacjenta i ustabilizowanie jego stanu. Następnie pacjent jest wypisywany lub przyjmowany na odpowiedni oddział szpitalny. Może się okazać, że i tak konieczna będzie później wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Pomoc jest udzielana w pierwszej kolejności pacjentom najbardziej potrzebującym i tym w najgorszym stanie. 

Wezwij zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w Twoim otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha – czytamy na stronie NFZ. 

W przypadku wątpliwości, czy należy udać się do punktu świątecznej opieki zdrowotnej czy na SOR, mogą pomóc konsultanci NFZ. Pomogą także zlokalizować najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurującą aptekę. Można się z nimi skonsultować przez całą dobę pod bezpłatnym numerem 800 190 590

wizyta u lekarza 2.jpg
Fot. Canva/SHOTPRIME