Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Nie będzie kolejek do lekarzy? Nowy system jeszcze w tym roku
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 24.04.2024 11:47

Nie będzie kolejek do lekarzy? Nowy system jeszcze w tym roku

Kolejka do lekarza
fot. Canva/eleonimages ; Canva/studioroman

Kolejki do lekarzy i czasami kilkumiesięczne oczekiwanie na przyjęcie przez specjalistę to zmora polskich pacjentów. Już od dawna wskazuje się na spore zaniedbania w systemie opieki zdrowotnej. Teraz, rząd planuje rozwiązania, które miałyby nieco usprawnić rejestrację, a tym samym skrócić czas oczekiwania na przyjęcie przez lekarza. Kiedy można się spodziewać zmian?
 

Nawet trzy miesiące oczekiwania w kolejce do lekarza

Polscy pacjenci największy problem mają z dostaniem się do lekarzy specjalistów. Czasami na przyjęcie trzeba czekać nawet kilka miesięcy, a to i tak pod warunkiem, że skierowanie dotyczy "pilnych przypadków". Jak podaje NFZ, najtrudniej dostać się do poradni okulistycznej - tam średni czas oczekiwania wynosi prawie 3 miesiące. Na NFZ nie jest też łatwo zarejestrować się do dentysty, neurologa, dermatologa i kardiologa.

Powód? Tych akurat jest wiele. Do głównych przyczyn należy przede wszystkim niewystarczająca liczba poradni i lekarzy specjalistów, finansowanie i limity przyjęć do lekarzy, a także nieodwoływanie wizyt przez zapisanych pacjentów, którzy rezygnują z badania. To wszystko sprawia, że pacjenci coraz częściej decydują się na wizytę u lekarzy przyjmujących prywatnie co, niestety, wiążę się ze sporym wydatkiem.
 

Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy Dbając o dziąsła, zadbasz o serce. Warto tego pilnować

E-rejestracja ma rozwiązać problem kolejek do lekarzy

Żeby przeciwdziałać obecnej sytuacji w dostępie do lekarzy w Polsce, rząd postanowił wprowadzić nowy, internetowy system rejestracji. E-rejestracja to nic innego jak platforma elektroniczna, za pośrednictwem której można umówić wizytę do wybranego specjalisty. Co to zmieni?

Przede wszystkim, jak zapowiada Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna, system będzie miał opcję "pilnowania", to znaczy, że będzie dbał o to, by nie zostawały żadne luki i wolne okienka wizyt u lekarzy. Co więcej, na początku pacjenci będą mogli zapisać się wyłącznie do określonej liczby specjalistów, co uniemożliwi nagminne blokowanie miejsc. Co więcej, będzie to też oszczędność czasu i energii, ponieważ zapisanie się nie będzie wymagało osobistej wizyty w rejestracji. Dla osób, które nie potrafią obsługiwać Internetu, uruchomiona ma zostać specjalna infolinia.
 

Lekarz
fot. Canva/studioroman

Kiedy e-rejestracja wejdzie w życie?

Wdrożenie zmian zapowiadane było jeszcze na początku 2023 roku, jednak cała procedura mocno się przeciągnęła. Teraz, ministra zdrowia zapowiedziała, że system zacznie obowiązywać najprawdopodobniej od 1 czerwca 2024 roku. 

E-rejestracja wprowadzana będzie stopniowo, nie w każdym mieście zacznie działać w tym samym czasie. O szczegółach resort będzie jeszcze informował.