Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Zrób to i pozbądź się uporczywych skurczów. Wystarczy 15 minut
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 16.04.2024 16:45

Zrób to i pozbądź się uporczywych skurczów. Wystarczy 15 minut

Skurcz łydki
fot. Canva/ MarianVejcik

Nagłe i niekontrolowane skurcze mięśni mogą dopaść w każdej chwili. To powszechne, choć bardzo nieprzyjemne zjawisko. Niestety, silny skurcz czasami może trwać nawet kilkanaście minut! Co zrobić, żeby jak najszybciej pozbyć się skurczu mięśni?
 

Niedobory magnezu główną przyczyną skurczów mięśni

Mianem skurczu mięśni określa się zazwyczaj krótkotrwały, miejscowy ból, który pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny, niezależnie od czasu i miejsca. Każdy z nas doświadczył go z pewnością przynajmniej raz w życiu i doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak nieprzyjemne może być to uczucie. Najczęściej skurcze dotyczą mięśni nóg, przede wszystkim łydek, ale powszechnie zdarzają się również skurcze rąk lub szyi.

Przyczyn tego zjawiska może być wiele, w tym przyjmowane leki, choroby i niezdrowy styl życia, ale za główną przyczynę ich powstawania uważa się niedobory magnezu w organizmie. To właśnie magnez pełni kluczową rolę w procesie kurczenia się i rozluźniania mięśni, stąd jego braki mogą powodować anomalnie w tym zakresie. Jeśli więc zmagasz się z częstymi skurczami, zbadaj poziom magnezu i zadbaj o jego odpowiednią podaż. W tym celu można sięgnąć po suplementy diety lub produkty takie jak kasza gryczana, ryż, płatki owsiane, ciemne pieczywo, ryby, owoce morza, mleko, orzechy czy pestki dyni. Jeśli natomiast to nie magnez jest głównym winowajcom skurczów — koniecznie udaj się do lekarza specjalisty, który określi przyczynę ich występowania.
 

Magnez
fot. Canva/bit245
Jak nadmierne picie wpływa na organizm? Skutki widoczne przez wiele lat Z tymi problemami udaj się do trychologa. Zbada nie tylko włosy

Dopadł Cię skurcz? Sprawdź, co robić!

Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakich okolicznościach złapie nas skurcz. Warto więc wcześniej sprawdzić jak w szybki i prosty sposób można sobie z nim poradzić, by nie dać się zaskoczyć. Na szczęście jest kilka metod na rozwiązanie "skurczowego problemu".

Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się skurczu, który sprawdzi się jednak przede wszystkim w przypadku nóg i rąk, jest wykonywanie powolnych, regularnych ruchów kończyną, którą dopadł spazm. Maksymalnie w ciągu 15 minut skurcz powinien odpuścić. 

Drugą metodą jest delikatny masaż i łagodne rozciąganie. Świetnie sprawdzi się także zimny okład, który złagodzi ból i pomoże zmniejszyć napięcie. Jeśli ból jest wyjątkowo silny, można też sięgnąć po leki przeciwbólowe. 
 

Skurcz łydki
fot. Canva/Staras 

Czytaj też: Eliksir młodości, czyli napój kolagenowy. Właściwości i stosowanie. Sprawdź prosty przepis!

Jak zmniejszyć ryzyko skurczów?

Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zastosować się do kilku wskazówek, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia skurczów.

  1. Zadbaj o odpowiedni poziom magnezu - jak już wspomnieliśmy jego niedobory to jedna z najpowszechniejszych przyczyn skurczów. 
  2. Postaraj się zminimalizować stres - stres to jeden z czynników wpływających na skurcze mięśni.
  3. Bądź aktywny - regularne ćwiczenia pomogą utrzymać mięśnie w dobrej kondycji.
  4. Przed przystąpieniem do treningu nie zapomnij o rozgrzewce.
  5. Pij dużo wody - specjaliści zalecają, by pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.
  6. Zadbaj o zrównoważoną dietę pełną warzyw i owoców.