Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Idą zmiany na rynku pracy. Co piąta firma zatrudni osoby po 60-tce
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 21.04.2024 14:02

Idą zmiany na rynku pracy. Co piąta firma zatrudni osoby po 60-tce

Kobieta w biurze
Fot. Canva/AlbinaGavrilovic

Do tej pory pracownicy w dojrzałym wieku mieli bardzo trudno o nowy etat. Osoby starsze były nawet rzadziej zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne. To na szczęście zaczyna się zmieniać, bo - jak wynika z badań - już co piąta firma w Polsce chce zatrudniać starszą kadrę. Wszystko za sprawą nadchodzących zmian w prawie.

Pracodawcy otwierają się na starszych pracowników

W Polsce wskaźnik zawodowej aktywności wśród osób między 55 a 64 rokiem życia wynosi 58 proc. To niżej niż średnia w Unii Europejskiej, a do krajów takich jak Islandia (prawie 83 proc.) czy Norwegia (73 proc.) nam daleko. Jesteśmy w tyle także za naszymi południowymi sąsiadami, Czechami i Słowacją.

Sytuacja może się jednak zmienić. Z badań Grupy Progres wynika, że wskaźnik aktywności zawodowej ma szansę wzrosnąć nie tylko wśród osób mających od 55 do 64 lat, ale też tych z grupy 65+. Wszystko za sprawą planowanych zmian ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe regulacje będą wspierać zatrudnienie osób starszych.

Projekt bez nazwy - 2024-04-21T135418.223.jpg
Fot. Canva/MBI
Czy w sanatoriach dochodzi do zdrad? Statystyki mówią same za siebie Czy Biedronka honoruje Kartę Seniora? Sprawdzamy zniżki dla osób 60+

Praca po 60-tce: będzie 2 tys. zł dofinansowania

Co piąty pracodawca (22 proc.) planuje przyjmować do pracy osoby w dojrzałym wieku - wynika z badania Grupy Progres.

Według raportu, liczba osób w wieku 60+ chcących podjąć pracę dodatkową, wzrosła w ciągu roku o 27 proc. Dotąd miały one jednak duży problem: pracodawcy często myśleli o nich jako o emerytach, a nie jako o doświadczonych pracownikach. Teraz jest szansa, że firmy dostaną dodatkową zachętę do zatrudniania osób w dojrzałym wieku.

Projekt bez nazwy - 2024-04-21T135635.785.jpg
Fot. Canva/RobertKneschke

Jak informuje Grupa Progres, rząd ma zapewnić wsparcie finansowe dla firm rekrutujących emerytów i podpisujących z nimi trzyletnią umowę o pracę. Miesięczne dofinansowanie wyniesie około 2150 zł. W ciągu dwóch lat pracodawca otrzyma łącznie 24 wypłaty, czyli w sumie ponad 51 tys. zł. W ostatnim roku zatrudnienia emeryta dofinansowanie nie będzie przyznawane.

Pracujący emeryt: szuka wsparcia oraz kontaktu z ludźmi

Według badania, wielu emerytom nie starcza pieniędzy na godne życie. 21 proc. badanych przyznaje, że potrzebuje pomocy finansowej

Co więcej, emeryci często zaznaczają, że sporymi wydatkami są te związane ze zdrowiem. Kwestie materialne są więc jednym z kluczowych powodów, dla których pokolenie silversów decyduje się na podjęcie zatrudnienia. Innym jest po prostu chęć pracy, utrzymania kontaktu z ludźmi i czucia się potrzebnym.

– Proponowane dofinansowanie do zatrudnienia silversa to dobra wiadomość nie tylko dla firm, ale też dla ludzi, którzy mimo nabytego prawa do świadczeń wypłacanych przez ZUS, nadal chcą pracować – ocenia Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres. - Biorąc pod uwagę ich wiedzę i doświadczenie, z pewnością będą konkurencyjni i mogą mieć przewagę nad młodszymi osobami, bo kandydatów z kompetencjami na rynku pracy brakuje.