Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Wiek emerytalny podniesiony do 67 lat? Ekspertka mówi jasno
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 16.04.2024 11:59

Wiek emerytalny podniesiony do 67 lat? Ekspertka mówi jasno

Emeryci
fot. Canva/fizkes

Określenie wieku emerytalnego to kwestia, która poruszana jest regularnie zarówno przez polityków jak i ekspertów w tej dziedzinie. Temat powraca i tym razem za sprawą dyrektorki Instytutu Statystyki i Demografii SGH, która twierdzi, że konieczne są zmiany, i to zarówno w odniesieniu do kobiet, jak i mężczyzn. Czy wiek emerytalny zostanie podniesiony?
 

W jakim wieku można przejść na emeryturę w Polsce?

Według przepisów obowiązujących w 2024 roku, do przejścia na emeryturę konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Chodzi o wiek oraz wymagany okres ubezpieczenia. O ile ta druga kwestia nie budzi wątpliwości, o tyle w sprawie wieku wciąż pojawiają się nowe propozycje, a wiele osób domaga się zmian. Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoby, które ukończyły te lata, mogą przejść na emeryturę, jednak na to, jaka ostatecznie będzie jej wysokość, wpływ ma jeszcze jeden czynnik. Chodzi o staż pracy, a dokładniej o okresy, w których odprowadzane były składki na ZUS

Jeśli ktoś zgromadzi na swoich koncie emerytalnym niewielką ilość środków, to odpowiedni staż pracy zagwarantuje mu stałe prawo do pobierania najniższej emerytury, która obecnie wynosi 1780,96 zł. W przypadku niespełnienia wymogu stażowego wysokość świadczenia będzie odpowiednio obniżona. Określony prawem staż pracy wynosi odpowiednio 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn
 

O tym świadczeniu mało kto pamięta. Ważne dla matek i ojców na emeryturze Wyższe emerytury dla owdowiałych już wkrótce. To nawet 10 tys. zł

Sytuacja demograficzna drastycznie się zmienia. Polaków jest coraz mniej

Określenie wieku emerytalnego to niezwykle istotna sprawa w kwestii gospodarki. Chodzi o to, że w praktyce to osoby obecnie aktywne zawodowo "zarabiają" na emerytury seniorów. Im mniej ludzi pracujących, tym trudniejsza może być sytuacja przyszłych emerytów. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Polska wkrótce może stanąć przed obliczem poważnego kryzysu gospodarczego, bo liczba ludności w ostatnich latach znacznie zmalała. 

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln, populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. To oznacza, że do tego czasu znacząco wzrośnie m.in. współczynnik starości demograficznej, czyli liczba osób powyżej 65. roku życia w stosunku do ogólnej liczby ludności. W 2025 roku współczynnik ten ma wynieść 20,9%, natomiast w 2060 roku już 32,6%.

Specjaliści przyznają, że na malejącą liczbę ludności wpływ ma kilka czynników, w tym niska dzietność, którą można obserwować od początku lat 90., oraz odchodzenie osób z pokolenia powojennego wyżu demograficznego. Odwrócenie niekorzystnych trendów jest konieczne, by przyszli emeryci nie stanęli przed wizją ubóstwa.
 

Emeryci

Ekspertka apeluje: konieczne jest podniesienie wieku emerytalnego!

Zdaniem prof. Agnieszki Chłoń-Domińczak, dyrektorki Instytutu Statystyki i Demografii SGH, jednym z kluczowych wyzwań jest potrzeba podniesienia wieku emerytalnego. 

To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale przy kurczących się zasobach na rynku pracy jest to niezbędne. Podwyższenie wieku emerytalnego jest konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń i transferów społecznych w Polsce - oceniła profesor (podaje Polska Agencja Prasowa).

Przykład idzie z góry, bo w wielu krajach Unii Europejskiej podnoszenie wieku emerytalnego jest standardem: zmienia się on w zależności od długości trwania życia — gdy ludzie żyją dłużej, podnosi się wiek emerytalny. Zgodnie z propozycją ekspertki wiek emerytalny w Polsce powinien zostać podniesiony do 67 lat zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. To na razie jednak tylko prognozy i propozycje. Podniesienie wieku emerytalnego ostatecznie należy do rządu.