Ile posiłków jeść dziennie? Śniadanie, obiad i kolacja to za mało
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia ważne jest nie tylko to, co jemy, ale także to, jak często spożywamy posiłki. Zbyt częste, zbyt rzadkie lub nieregularne posiłki potrafią zaburzyć funkcjonowanie organizmu i przyczynić się nie tylko do nadwagi, ale też do innych chorób. Najnowsze ustalenia dietetyków wskazują optymalną liczbę posiłków.
Zbilansowana dieta podstawą zdrowego życia
Odpowiednia i zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia, a przede wszystkim powinniśmy strzec się nadwagi i otyłości. To źródła wielu innych chorób, które z czasem mogą poważnie utrudnić życie. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów, a także częstotliwość posiłków.
Zadbanie o zdrowe menu to jedno, ale co z porami posiłków i częstotliwością jedzenia? Okazuje się, że jedzenie trzech posiłków - śniadania, obiadu i kolacji - nie zawsze będzie najbardziej optymalne dla zdrowia, jeżeli zależy nam na utrzymaniu dobrej wagi lub na zrzuceniu kilku kilogramów.
Ile posiłków jeść dziennie? Taka liczba będzie opytamlna
Temat częstotliwości posiłków poruszyła ekspertka ds. żywienia, mgr inż. Małgorzata Mękus, na łamach serwisu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Specjalistka podkreśla, że zbyt mała liczba posiłków w ciągu dnia może sprzyjać nadwadze i otyłości.
Aby zachować zdrowie i prawidłową masę ciała powinniśmy spożywać 4 do 5 posiłków w ciągu dnia, wówczas organizm racjonalnie gospodaruje dostarczoną mu energią, nie musi nastawiać się na dłuższe okresy głodu i nadmiernie gromadzić zapasów - czytamy.
Do codziennego menu warto dodać zatem drugie śniadanie oraz podwieczorek.
Ekspertka przypomina też, że przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. Zbyt długie przerwy powodują obniżenie poziomu glukozy we krwi. “Uczucie głodu zmniejsza również koncentrację, odporność na stres, pogarsza samopoczucie i zwiększa drażliwość” - czytamy.
Dlaczego właściwie jedzenie mniejszej liczby posiłków może przyczynić się do nadwagi i otyłości? Nasz organizm “zabezpiecza się” w ten sposób na wypadek braku energii.
Dlaczego nieregularne posiłki prowadzą do nadwagi?
Jak podkreśla ekspertka na łamach serwisu Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, nieregularne jedzenie sprzyja gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. “Podczas zbyt długich przerw pomiędzy posiłkami dochodzi do obniżenia tempa przemiany materii, co skutkuje, że z kolejnych posiłków organizm gromadzi na zapas potrzebną mu energię” - czytamy w artykule.
Nieregularność posiłków może stanowić również ryzyko zmniejszenia wydatków energetycznych, co w rezultacie może przyczynić się do wzrosty masy ciała - pisze mgr inż. Małgorzata Mękus.
Dlatego warto jeść nieco mniejsze posiłki częściej, wspomniane 4-5 razy dziennie, zamiast 1 czy 2 posiłków obfitych. W ten sposób nasze ciało będzie “wiedzieć”, że nie musi magazynować energii na zapas.