Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Jak czytać więcej książek? 6 rad, by czytanie było łatwiejsze
Sara Karmańska
Sara Karmańska 10.04.2024 16:56

Jak czytać więcej książek? 6 rad, by czytanie było łatwiejsze

Kobieta czytająca książkę
Fot. Canva/kcslagle, Getty Images

Każdego roku Biblioteka Narodowa publikuje raport o stanie czytelnictwa w naszym kraju. Zgodnie z najnowszymi danymi, wśród osób w wieku 40-59 lat książki czyta 44 proc. Polek i Polaków, a w grupie 60 lat i więcej - 37 proc. Jeśli jednak czujemy, że chcielibyśmy czytać więcej, są pewne sposoby na to, by zwiększyć liczbę naszych lektur.

Czytanie ma dużo zalet, ale czasami to wysiłek

Książki dają czytelnikom w każdym wieku wiele korzyści. Czytanie poprawia pamięć i koncentrację. Wspomaga rozwój osobisty, zwiększa zasób słownictwa, poszerza wiedzę o świecie i pomaga w zdobywaniu nowych zainteresowań. A przede wszystkim to wielka przyjemność i chyba jedyny nieszkodliwy nałóg. Niestety czasami bywa i tak, że czytanie to wysiłek, mimo najszczerszych chęci do lektury.

Czytelnictwu w dojrzałym wieku nie sprzyjają na przykład kwestie zdrowotne i społeczne. Książki to zawsze dodatkowy wydatek, a w bibliotekach nie zawsze można znaleźć tę pozycję, którą akurat chcemy przeczytać. Osobną kwestią są aspekty zdrowotne, które sprawiają, że wiele osób czuje się wykluczona z możliwości czytania na przykład z powodu problemów ze wzrokiem. Czasami nie mamy też po prostu ani czasu, ani siły, by zasiąść do lektury.

Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią Gust muzyczny zmienia się wraz z wiekiem. Po 50-tce znów zmienisz styl

Istnieją sposoby na zwiększenie liczby czytanych książek

Można jednak wskazać kilka sposobów na zwiększenie liczby czytanych książek w dojrzałym wieku.

W przypadku problemów ze wzrokiem, można spróbować przestawić się na książki z dużym drukiem. Część wydawnictw ma w swojej ofercie specjalne edycje książek skierowane właśnie do osób gorzej widzących. Oczywiście nie zastąpi to badania wzroku i wizyty u okulisty, ale duży druk sprawi, że czytanie będzie mniej męczące dla oczu.

Bardzo wygodne i praktyczne są też podpórki do książek, które możemy znaleźć w sklepach z meblami i wyposażeniem domu. Podstawka taka nie dość, że wygląda bardzo estetycznie, to pomaga nam utrzymać otwartą książkę podczas czytania. Nie nadwyrężamy dzięki temu rąk i jeżeli czytamy wolniej, to specjalne uchwyty utrzymują książkę rozłożoną na wybranych stronach.

W obecnych czasach dużo łatwiej zwrócić się też ku nowym technologiom. Różnorodne czytniki e-booków pozwalają na dowolne ustawienie wielkości tekstu. A to nie wszystko. Można w nich także zmienić kontrast między literami a tłem, jak również samą jasność ekranu. Dzięki elektronicznym czytnikom wiele osób może wrócić do czytania nawet wtedy, gdy ich oczy nie są już tak sprawne jak kiedyś. 

ZOBACZ TEŻ: Te kultowe filmy poprawią ci nastrój. Można oglądać je dziesiątki razy

Nawet osoby ze słabym wzrokiem mogą czytać książki

Niektóre czytniki e-booków, jak również wiele programów do czytania książek dostępnych na smartfony, umożliwia ponadto zamianę tekstu na mowę, co może pomóc w sytuacji, gdy wcześniejsze sposoby nie rozwiązały problemu.

Można również całkowicie przestawić się na audiobooki, czyli książki czytane przez lektorów lub aktorów czy aktorki. Audiobooki mają także tę dodatkową zaletę, że można ich słuchać w trakcie wykonywania innych czynności, jak choćby jazda autem, prace w ogrodzie czy sprzątanie. To także idealne rozwiązanie dla zabieganych osób, które co prawda nie mają problemów ze wzrokiem, ale zmagają się z brakiem czasu na czytanie.

Zarówno audiobooki, jak i e-booki, są dziś bardzo powszechne, a co więcej można je zdobyć bez wychodzenia z domu. Czytelnicy mają do wyboru internetowe księgarnie, w których mogą zakupić pojedyncze pozycje, lub zdecydować się na abonament na jednej z licznych platform, dających dostęp do ogromnej biblioteki.

Jeśli jednak uważnie liczymy pieniądze, wiele bibliotek ma w swojej ofercie bezpłatne audiobooki, a nawet czytniki e-booków. Aby zwiększyć swoją mobilizację do czytania, warto również sprawdzić w swojej okolicy, czy lokalne biblioteki lub centra kultury nie organizują spotkań klubu książki. Towarzystwo innych miłośników książek da nam dodatkową motywację.

Fot. Canva fizkes, Getty Images.jpg
Fot. Canva/fizkes, Getty Images
Fot. Canva studioroman.jpg
Fot. Canva/studioroman