Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią
Kamil Świętek
Kamil Świętek 05.04.2024 11:00

Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią

Para na kocu w parku
Fot. Canva/Robert Kneschke

Jakże wiele mówi się o tym, że zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i pięknego wyglądu. Czy jednak wiedzieliście, że możemy sobie dodatkowo w tym pomóc, wystawiając się na częstszy kontakt z naturą? Wyniki badań są w tej kwestii jednoznaczne.

Kontakt z naturą to samo zdrowie

Niezależnie od tego, czy zamieszkujecie tereny wielkomiejskich aglomeracji, czy też tereny wiejskie, wszyscy tak samo potrzebujemy kontaktu z naturą. Tego niestety nie jesteśmy w stanie oszukać. Prof. Marlyne Sahakian z Uniwersytetu w Genewie powołując się na badania naukowe, twierdzi:

Istnieje wiele teorii próbujących zdefiniować dobrostan człowieka […] Zamiast używać subiektywnych pojęć, takich jak szczęście, wykorzystaliśmy listę dziewięciu potrzeb, opracowaną niedawno przez kolegów z Uniwersytetu w Bazylei. Dotyczą one tego, co można zaoferować społeczeństwu za pośrednictwem sektora publicznego. Ta lista jest wynikiem analizy literatury naukowej i została potwierdzona wśród ludności szwajcarskiej oraz przez panele ekspertów – podaje badaczka.

Zieleń 2.png
Fot. Canva/DzidekLasek, pixabay
Zrób to raz na 3 lata i nie martw się o kleszcze. Najlepsza metoda "Wnuki się brzydzą, a ja uwielbiam". Te dania z PRL nie mają dziś wzięcia

Główne potrzeby człowieka XXI wieku

Prof. Marlyne Sahakian z Uniwersytetu w Genewie podaje następującą listę głównych potrzeb człowieka XXI wieku:

 • dostępność towarów zaspokajających potrzeby życiowe;
 • przekształcenie własnego wyobrażenia o życiu codziennym w rzeczywistość;
 • życie w przyjemnym otoczeniu;
 • rozwój osobisty;
 • samostanowienie;
  wykonywanie czynności, które się ceni;
 • bycie częścią społeczności;
 • udział w decyzjach dotyczących przyszłości społeczeństwa;
 • bycie chronionym przez społeczeństwo.

Badania wykazały, że trzy z dziewięciu wymienionych punktów spełnia właśnie kontakt z naturą. Mowa tutaj o pozycji 3, 4 i 7. Zastanówcie się tylko, czy przebywając z bliskimi w parku, podziwiając piękno otaczającej nas przyrody, nie czujecie się zwyczajnie szczęśliwsi?

ZOBACZ TAKŻE: Tańsze bilety dla emerytów. Podróżowanie zaczyna się po 60-tce

Dbając o zdrowie, dbamy o swoje relacje

Wedle prof. Marlyne Sahakian, kontakt z naturą jest obecnie bardzo niedoceniany. Udanie się do parku to jeden z lepszych sposób, aby w naturalny sposób nawiązać nowe znajomości, dać odpocząć swoim zszarganym nerwom oraz doskonały patent na wyciszenie się.

Chodzenie do parku to aktywność społeczna, która wymaga czegoś więcej niż tylko zielonej przestrzeni […] Ludzie robią w parkach różne rzeczy, aby zaspokoić wymienione potrzeby, np. ćwiczą, rozmawiają z innymi ludźmi, czytają książkę, spotykają się w grupach, uczą o różnorodności biologicznej – przekonuje profesor Sahakian.

Czy zatem warto wystawiać się na jak najczęstszy kontakt z naturą? Biorąc pod uwagę, jak ogromne środki wydawane są w miastach i poza ich obszarami na stworzenie przestrzeni przyjaznej dla lokalnej społeczności, odpowiedź nasuwa się sama.

Zieleń 3.png
Fot. Canva/halfpoint