Jak prać ścierki kuchenne? Każdy powinien o tym wiedzieć, tylko tak pozbędziesz się brudu
Prawdopodobnie każdy z nas ma w swojej kuchni ścierki, które są niezwykle wszechstronne i służą każdego dnia do wielu czynności. Korzystając z nich nawet kilka razy dziennie nie można zapominać o ich regularnym praniu. Często jednak posiadają głębokie i uporczywe plamy. Jak się ich pozbyć?
Ścierki kuchenne i ich wszechstronne zastosowanie
Niby zwykły kawałek materiału, a jednak wielokrotnie uprościł nam codzienne czynności. Ze ścierek kuchennych korzystamy nie tylko podczas wycierania blatów czy szklanek. Służą również do podnoszenia nagrzanych naczyń, wycierania rąk czy rozlanych napojów.
Ściereczki, które najczęściej posiadamy w kuchni, są wykonane z bawełny lub mikrofibry , ponieważ włókna ta dobrze chłoną wilgoć. Warto jednak pamiętać o regularnym praniu , ponieważ gromadzące się w mokrym materiale bakterie , mogą przenosić się na dłonie, stanowiąc zagrożenie dla naszego zdrowia . Co więcej, czasem włożenie ich do pralki może nie wystarczyć .
Gotowanie ścierek kuchennych
Gotowanie ścierek to popularny sposób, który stosowały wiele lat temu nasze babcie. Po dziś dzień cieszy się on dużą popularnością, przede wszystkim dzięki swojej skuteczności . Wystarczy, że brudne szmatki włożysz do garnka , zalejesz wodą i zagotujesz . Możesz się zaskoczyć, kiedy zobaczysz, że woda zmienia kolor i to niekoniecznie ze względu na kolorowy, farbujący materiał.
Jeśli ścierki kuchenne nieprzyjemnie pachną, do gotującej wody poleca się dodać ocet , który zabija zapachy . Nie martw się, że materiał przesiąknie wonią octu, ponieważ ten z czasem wyparuje, zachowując neutralny zapach.
Sposoby na bardzo brudne ścierki kuchenne
Jeśli twoje ścierki są na tyle brudne, że powyższy sposób zawiódł, nie martw się. Wystarczy, że do gotujących się szmatek dodasz niezawodnej sody oczyszczonej . Możesz wzbogacić mieszankę również o niewielką ilość odplamiacza, mydła lub proszku do prania .
W przypadku, kiedy na materiale znajdują się uporczywe i trudne do sprania plamy, warto przed zagotowaniem je wymoczyć lub zaprać. W ekstremalnych zabrudzeniach pomóc może również amoniak , jednak używając go, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż w kontakcie ze skórą może wywołać niepożądane reakcje.