Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jak schudnąć po 50-tce? Te produkty Ci w tym pomogą
Julia Bogucka
Julia Bogucka 27.02.2024 10:59

Jak schudnąć po 50-tce? Te produkty Ci w tym pomogą

Jak schudnąć?
Fot. CanvaPro

Przekroczenie 50. roku życia może wiązać się z szeregiem zmian w funkcjonowaniu naszych organizmów. Nie oznacza to jednak, że nie poradzimy sobie ze zbędnymi kilogramami i poprawą naszej ogólnej kondycji. W każdej chwili, korzystając ze wsparcia specjalistów, możemy rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem i zmianą innych istotnych nawyków. Sprawdźcie, na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, aby schudnąć.

Jak schudnąć po 50 roku życia?

Wraz z wiekiem w naszym organizmie zachodzą duże zmiany. Jedna z nich wiąże się ze spowolnieniem działania metabolizmu, przez co trudniej jest nam utrzymać szczupłą sylwetkę, nawet prowadząc względnie aktywny tryb życia. Oczywiście istnieją różne sposoby na osiągnięcie wymarzonej sylwetki, trzeba jednak uważać, aby nie natrafić na żadne potencjalnie niebezpieczne metody.

Aby w odpowiedni sposób zająć się utratą zbędnych kilogramów, warto zasięgnąć porady dietetyka oraz wykluczyć potencjalne choroby, które mogą dodatkowo utrudnić walkę z nadwagą. Niemniej jednak istnieje kilka uniwersalnych sposobów, na to, jak schudnąć, które mogą w bezpieczny sposób pomóc nam w osiągnięciu założonego celu. Warto również pamiętać, że oprócz atrakcyjnego wyglądu, naszym priorytetem powinna być także poprawa kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.

Jak schudnąć 2.png
Fot. CanvaPro
Męczy cię ból? Zminimalizuj go bez drogich leków Masz za sobą zawał serca? Nie lekceważ tych objawów

Schudniesz po 50 roku życia, stosując te rady

Jeśli myślicie nad tym, jak schudnąć, przede wszystkim, nie wprowadzajcie sobie głodówek, ani nie odmawiajcie sobie jedzenia. Może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a dodatkowo niezwykle często można wtedy doświadczyć efektu jo-jo. Posiłki powinny być zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze potrzebne dla dobrego funkcjonowania naszych ciał. Nie warto również odmawiać sobie posiłków, które lubimy i męczyć się z tymi, które nam nie smakują. To może nas tylko zniechęcić do utrzymywania zdrowych nawyków.

Warto wprowadzić do swojej diety takie produkty jak kefir czy kiszonki, które wprowadzą do naszego organizmu bakterie probiotyczne. Dobrym zamiennikiem tłuszczy zwierzęcych będzie z kolei awokado, które nasyci nas i powstrzyma od podjadania. Popularnym obecnie podejściem do diety jest 80/20. Oznacza to, że 80% naszych posiłków powinna stanowić zdrowa, nieprzetworzona żywność, natomiast pozostałe 20% może być tak zwanymi produktami rekreacyjnymi, a więc smakującymi nam przekąskami, które nie muszą mieć przesadnie dobrego składu.

ZOBACZ TAKŻE: Nie popełniaj tych błędów w żywieniu. Jeden składnik jest koszmarny

Dowiedz się, jak schudnąć po 50 roku życia

Oprócz wymienionych wcześniej elementów należy pamiętać również o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów. Polski Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje, aby kobiety po 50. roku życia przyjmowały minimum 2 litry płynów, a mężczyźni w podobnym wieku – 2,5 litra płynów. Warto wprowadzić do diety również owoce jagodowe, takie jak borówki, truskawki czy maliny, które zawierają wiele przeciwutleniaczy oraz mogą mieć niski indeks glikemiczny.

Jak schudnąć po 50-tce? Najlepiej zacząć się więcej ruszać. Nawet codzienny półgodzinny spacer może wspomóc utratę zbędnych kilogramów, a także poprawić nasze ogólne samopoczucie. Bardziej aktywne osoby, będące w dobrym zdrowiu, mogą podjąć się również nieco ambitniejszych form treningu, na przykład skorzystać z pobliskiej siłowni lub uniwersalnych zestawów ćwiczeń do wykonania w domu. Warto jednak skonsultować ewentualne zmiany w tym zakresie ze specjalistą.

Jak schudnąć 2.png
Fot. CanvaPro