Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Jedna z lepszych diet po 60-tce. Ratuje to, co tracimy z wiekiem
Fot. Canva/Studioroman

Jedna z lepszych diet po 60-tce. Ratuje to, co tracimy z wiekiem

15 marca 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Sprawdzi się w każdym wieku, ale z badań wynika, że największe korzyści daje osobom po 65. roku życia. Eksperci ds. żywienia ponownie uznali, że dieta śródziemnomorska to najlepszy wybór, jeżeli chcemy dłużej cieszyć się zdrowiem. Jakie zasady ma ta dieta i właściwie dlaczego jest tak dobra?

To od lat dieta numer jeden

Od wielu lat amerykański ośrodek "US News & World Report" pyta kilkudziesięciu ekspertów ds. żywienia o wybór najlepszej diety na świecie. W tym roku pierwsze miejsce po raz kolejny zajęła dieta śródziemnomorska. Specjaliści uznali, że najlepiej sprzyja utrzymaniu wagi, pomoże cukrzykom, poprawi zdrowie kości i stawów, a także jest łatwa i po prostu smaczna.

Co można jeść na diecie śródziemnomorskiej? To przede wszystkim dużo warzyw i owoców, zdrowe tłuszcze w postaci oliwy z oliwek, więcej ryb zamiast czerwonego mięsa, pieczywo pełnoziarniste, a także orzechy i nasiona. W diecie śródziemnomorskiej należy unikać produktów wysoko przetworzonych, a alkohol pojawia się tam w umiarkowanych ilościach.

Projekt bez nazwy - 2024-03-15T110558.801.jpg
Fot. Canva/Happylark
Chroni przed chorobami, zmarszczkami i nie tylko. To witamina życia
Czy osoby 50+ powinny pić zsiadłe mleko? Eksperci wyjaśniają

Dlaczego dieta śródziemnomorska jest zdrowa?

Składniki diety śródziemnomorskiej korzystnie wpływają na to, co najczęściej zaczyna dokuczać nam wraz z wiekiem. Chodzi głównie o serce i ciśnienie. Ta dieta pomaga obniżyć ciśnienie krwi i udrażniać tętnice. Zmniejsza tym samym ryzyko zawałów i innych problemów sercowo-naczyniowych.

Dieta śródziemnomorska to także dobra ochrona przed nowotworami. Dużo owoców i warzyw to dużo przeciwutleniaczy potrzebnych organizmowi do ochrony stanu komórek. Ze względu na skład, jest szczególnie korzystna w zapobieganiu nowotworom jelit i okrężnicy.

Mniej cukru, więcej zdrowia

W diecie śródziemnomorskiej nie znajdziemy dużo cukru. Aby zaspokoić ochotę na coś słodkiego, pozwala jednak na spożywanie pokarmów zawierających naturalne słodziki, w tym wielu owoców. Oznacza to, że pozwala nam na słodkie przekąski oraz zrzucenie zbędnych kilogramów bez odczuwania głodu.

Projekt bez nazwy - 2024-03-15T110744.628.jpg
Fot. Canva/Robert Kneschke

Ma to też inną zaletę. Pomaga w stabilizacji poziomu cukru we krwi i zapobiega nagłym spadkom energii, które mogą wpływać negatywnie na funkcje poznawcze mózgu. Krótko mówiąc, dieta śródziemnomorska jest dobra na pamięć i pomaga w walce z demencją.

To nie tylko dieta, to styl życia

Badania opublikowane w czasopiśmie "British Journal of Nutrition" sugerują, że przejście na tę dietę w dojrzałym wieku może pozytywnie wpłynąć na długość życia. Zmniejszy też ryzyko pojawienia się przewlekłych chorób związanych z wiekiem. Ale jest jeszcze jeden, niezwykle przyjemny element diety śródziemnomorskiej

Często zwraca się uwagę, że ta dieta to także styl życia, który obejmuje aktywność fizyczną i spotkania z przyjaciółmi. Czasami jako jej element wymienia się też umiarkowane spożycie czerwonego wina, które w małych dawkach może zadziałać korzystnie na pracę serca.

Źródło: The Guardian

Dobra pamięć po 60-tce. Naukowcy wskazali obowiązkowy składnik diety
Pijesz mleko przed snem? Po co? Lepiej zastąp je szklanką tego
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i rozrywkową w kontekście pokolenia silversów. Napisz do mnie na adres lukasz.jadas@iberion.pl.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy