Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Kiedy pierwsze wypłaty babciowego? Nie wszyscy dostaną pieniądze w październiku
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 17.06.2024 10:47

Kiedy pierwsze wypłaty babciowego? Nie wszyscy dostaną pieniądze w październiku

Babcia z wnukiem
fot. Canva/annakraynova

Już po wakacjach ma ruszyć program "Aktywni Rodzice", w ramach którego można będzie otrzymać wsparcie finansowe do opieki nad dzieckiem. Wnioski będą przyjmowane już od października, ale nie każdy od razu otrzyma pieniądze. Sprawdź, czy otrzymasz wyrównanie.
 

Wkrótce rusza program "Aktywni Rodzice". Kiedy przyjmowane będą wnioski?

Program "Aktywni Rodzice", potocznie zwany "babciowym", to coś, na co czekają nie tylko opiekunowie najmłodszych dzieci, ale również babcie lub dziadkowie, którzy chcieliby się nimi odpłatnie zająć. W ramach babciowego rodzicom maluchów w wieku żłobkowym będzie przysługiwać 1500 zł miesięcznie, które mogą być wykorzystane na opłacenie żłobka, niani lub opieki ze strony bliskiej osoby. 

Celem programu jest aktywizacja zawodowa rodziców po narodzinach dziecka i umożliwienie im powrotu do pracy zarobkowej. Zgodnie z założeniem pieniądze będą mogli otrzymać wszyscy rodzice, niezależnie od dochodów, do momentu ukończenia przez dziecko 36 miesiąca życia. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: wnioski o przyznanie wsparcia finansowego w ramach programu "Aktywni Rodzice" przyjmowane będą po wakacjach, jednak nie od września, a dopiero od 1 października. Będzie je można złożyć w ZUS-sie zarówno osobiście, jak i przez Internet.
 

W ZUS czekają pieniądze po członkach rodziny. Po 12 miesiącach przepadają Kolekcjonerzy płacą 3 tys. zł. Sprawdź, czy masz w domu płytę z 1992 roku

Kiedy pierwsze wypłaty "babciowego"? Terminy mogą się różnić

Pieniądze w ramach programu mają być wypłacone jeszcze w tym roku, jednak terminy wypłat mogą się różnić. To oznacza, że mimo wniosku złożonego w październiku nie każdy otrzyma wówczas dotację. 

Kiedy więc można się spodziewać dodatkowych środków na koncie? Wszystko zależeć będzie od tego jak długo będzie trwało rozpatrywanie wniosków. Prawdopodobnie, pierwsze wypłaty realizowane będą dopiero w listopadzie, ale niektórzy dostaną je najwcześniej w grudniu. Wiele zależeć też będzie od terminu złożenia wniosku. 
 

Czy będzie wyrównanie w wypłatach babciowego?

W ustawie oficjalnie zapisano, że program rusza od 1 października. To oznacza, że właśnie od tego terminu świadczenie będzie przysługiwać zainteresowanym osobom. Jeśli ktoś złoży wniosek w październiku, ale nie otrzyma w tym miesiącu wypłaty — nie musi się martwić. 

Program "Aktywny Rodzic" przewiduje wyrównanie, a to oznacza, że każdy, kto otrzyma pozytywną decyzję w sprawie przyznania środków, dostanie je z wyrównaniem od października. Przykładowo: jeśli świadczeniobiorca otrzyma wypłatę dopiero w grudniu, wówczas na jego konto trafią pieniądze również za październik i listopad. 

Pieniądze złotówki setki
Fot. Canva/Industrial Photograph