Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Kłótnia o spadek? Nie załatwiaj tego na własną rękę. Fachowcy czekają
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 19.06.2024 14:58

Kłótnia o spadek? Nie załatwiaj tego na własną rękę. Fachowcy czekają

Seniorzy z dokumentami
fot. Canva/ Robert Kneschke

Większość z nas przynajmniej raz w życiu znajdzie się w sytuacji, w której będzie musiała walczyć o realizację swoich praw. Często są to niezwykle skomplikowane sprawy, w których rozwiązaniu może pomóc jedynie wykwalifikowany prawnik. Na szczęście z porady mogą skorzystać nawet osoby, które nie dysponują dużymi pieniędzmi. Sprawdź, gdzie i na jakich zasadach można uzyskać darmową pomoc prawną w Polsce. 
 

Na czym polega darmowa pomoc prawna?

Po raz kolejny wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych. Specjaliści pomogą rozwiązać każdą sprawę, która nie wymaga drogi sądowej lub jeszcze na nią nie trafiła. Fachowcy udzielą informacji w zakresie przysługujących praw i obowiązków, podpowiedzą, jak rozwikłać daną sprawę, a także pomogą napisać odpowiednie pismo (również dotyczące postępowania przed sądem). Specjaliści udzielają porad w następującym zakresie:

  • przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • prawa pracy,
  • prawa cywilnego,
  • prawa karnego,
  • prawa administracyjnego,
  • prawa ubezpieczeń społecznych,
  • prawa rodzinnego,
  • prawa podatkowego (z wyjątkiem spraw podatkowych, które dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej).

Porady nie są udzielane w sprawach dotyczących prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej.
 

Pokaż na poczcie emeryturę. Można oszczędzić 294,9 zł rocznie Kiedy pierwsze wypłaty babciowego? Nie wszyscy dostaną pieniądze w październiku

Kto może skorzystać z bezpłatnych porad prawników?

Bezpłatne porady prawne to z pewnością dobre rozwiązanie dla każdego, kogo nie stać na skorzystanie z płatnej pomocy fachowca. Nie da się ukryć, że poprowadzenie sprawy przez wykwalifikowanego prawnika to często wydatek rzędu kilkuset złotych (a to i tak dopiero początek). Darmowa pomoc prawna nie jest jednak przeznaczona dla każdego i mogą z niej skorzystać jedynie konkretne grupy osób.

Z darmowej porady prawnej mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat lub seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia, a także kombatanci, weterani oraz osoby poszkodowane w wyniku katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej. Oferta skierowana jest również do posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz wszystkich tych, którzy w ciągu ostatniego roku otrzymali świadczenie z pomocy społecznej. 
 

Gdzie uzyskać darmową pomoc prawną?

W całej Polsce działa około 1500 punktów, w których udzielana jest darmowa pomoc prawna - w każdym powiecie zlokalizowane są przynajmniej dwa. Informacje o tym, w jakim dokładnie miejscu oraz w jakim czasie udzielane są porady, można otrzymać w starostwie powiatowym, urzędzie gminy lub urzędzie miasta.

Wykaz punktów w całym kraju dostępny jest również na stronie DarmowaPomocPrawna.ms.gov.pl. Pamiętaj, by przed skorzystaniem z porady przygotować wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące danej sprawy oraz poświadczające twoje prawo do skorzystania z usługi (karta kombatanta, karta dużej rodziny, legitymacja seniora, itp.).

Porady prawne
fot. Canva/ utah778