Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Czekolada po terminie. Czy można zjeść całą tabliczkę?
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 18.06.2024 11:31

Czekolada po terminie. Czy można zjeść całą tabliczkę?

Czekolada gorzka
Fot. Alice S. / BSIP / Eastnews

Masz nagłą ochotę na coś słodkiego, a w domu jest tylko czekolada po dacie ważności. Czy można ją zjeść? A może to niebezpieczne dla zdrowia? Dla amatorów słodyczy mamy dobre wiadomości. W większości przypadków czekolada wciąż nadaje się do spożycia. Jest tylko jedno "ale".

Co się stanie, gdy zjesz czekoladę po terminie?

Tak naprawdę zwykłe czekolady, zarówno gorzkie, jak i mleczne, nie mają daty ważności typu "należy spożyć do". Z reguły mają datę "najlepiej spożyć przed". Różnica między tymi zapisami jest ogromna.

W przypadku produktu z oznaczeniem "należy spożyć do", nie należy go jeść po wskazanej dacie. Jeżeli jednak widzimy datę "najlepiej spożyć przed", to zjedzenie będzie bezpieczne.

Większość czekolad, zarówno mlecznych, jak i gorzkich, ma właśnie datę typu "należy spożyć do". Oznacza to, że po wskazanym terminie czekolada może smakować gorzej i nie tak, jak chciał tego producent. Nie zaszkodzi jednak naszemu zdrowiu i po zjedzeniu jej w rozsądnym czasie po tej dacie nic się nam nie stanie.

Projekt bez nazwy - 2024-06-18T112600.183.jpg
Fot. Canva/BilionPhotos

Szacuje się, że czekolady mleczne i gorzkie zachowują walory smakowe nawet trzy miesiące po wskazanej na opakowaniu dacie. Najbardziej bezpieczna jest ciemna czekolada. Im mniej składników typu mleko, cukier czy owoce (w postaci dodatków lub nadzienia), tym czekolada dłużej zachowuje swoje właściwości.

A co jeżeli na czekoladzie pojawi się biały osad? Wtedy trzeba przyjrzeć mu się bardzo uważnie.

Jagodzianki jak 100 lat temu. Wskazówki Lucyny Ćwierczakiewiczowej Herbata "po czesku" smakuje nieziemsko. Latem można pić z wodą gazowaną

Biały osad na czekoladzie. Jak rozpoznać, czy czekolada się zepsuła?

Czasami na czekoladach może pojawić się biały nalot przypominający pył. Niektórzy mylą go nawet z pleśnią. W rzeczywistości jest to tłuszcz, który wykrystalizował się podczas długiego przechowywania. Dzieje się to wtedy, gdy czekolada delikatnie rozpuszcza się, a potem zastyga ponownie.

Projekt bez nazwy - 2024-06-18T112811.554.jpg
Fot. Canva/Goir

Taką czekoladę można nadal zjeść i nie jest to niebezpieczne. Zmienić mogą się jedynie jej walory smakowe: czekolada może smakować mniej intensywnie, nieco mdło. Może mieć też mniej przyjemną teksturę. Jeżeli jednak nam to nie przeszkadza, to czekoladę taką można jeść śmiało.

Jeżeli jednak biały osad na czekoladzie rozprzestrzenił się na całe opakowanie i towarzyszą mu małe włoski, to czerwona lampka powinna zapalić się od razu.

Takiej czekolady lepiej nie jedz

Jak poznać, że czekolada na pewno nie nadaje się do jedzenia i trzeba zrezygnować z deseru? To z reguły od razu rzuci się w oczy. Nie jedz czekolady "po terminie", jeżeli zauważysz:

  • pleśń - warstwa nietypowego osadu, któremu towarzyszą niewielkie włoski,
  • rozlaną warstwę przykro pachnącego płynu o konsystencji syropu,
  • kwaśny lub cierpki smak,
  • zapach stęchlizny,
  • widoczne nietypowe dziurki w czekoladzie - może oznaczać to mole spożywcze.

Sygnały te oznaczają, że nie należy ryzykować jedzenia takiej czekolady. Trzeba pogodzić się z utratą i po prostu ją wyrzucić, by nie narażać siebie i nikogo z domowników.