Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Lampa solna dla zdrowia? W pewnym wieku warto po nią sięgnąć
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 22.03.2024 14:07

Lampa solna dla zdrowia? W pewnym wieku warto po nią sięgnąć

Lampa solna i świeczki
Fot. Canva/pixelshot

Prozdrowotne właściwości lamp solnych znane są nie od dzisiaj. To właśnie dlatego coraz częściej pojawiają się w Polskich domach. Jak się okazuje, lampami powinny się szczególnie zainteresować osoby po czterdziestce. Dlaczego? Czy lampa solna rzeczywiście działa?
 

Czym jest lampa solna?

Lampa solna to nic innego jak bryłka soli kamiennej lub himalajskiej z wydrążonym wewnątrz otworem, w którym umieszczona jest żarówka. Całość stoi na nóżce lub podstawce. Lampy takie działają zazwyczaj po podłączeniu do prądu.

Pierwsze lampy solne powstały prawdopodobnie na początku XX w Kopalni Soli w Wieliczce, kiedy to tworzyli je artyści górniczy zajmujący się rzeźbą w soli. Z biegiem czasu zaczęły być produkowane na większą skalę i sprzedawane w kopalni turystom. W latach 90. zaczęto je eksportować do Niemiec, gdzie od razu zyskały ogromną popularność.

Obecnie lampy solne można dostać zarówno stacjonarnie jak i online w sklepach zajmujących się sprzedażą minerałów, naturalnych medykamentów, ziół, itp. 

Ich ceny wahają się w granicach od 40 do nawet kilkuset złotych, w zależności od wielkości lampy oraz jej formy. Ważne: decydując się na kupno lampy solnej, warto upewnić się, że posiada ona odpowiedni certyfikat świadczący o autentyczności surowca.

Lampy solne
Fot. Canva/by sonmez


 

Aloes – odpowiedź na potrzeby dojrzałej urody. W PRL-u to był hit Działa jak „naturalny botoks”. Usuwa „królicze zmarszczki” i nie tylko

Właściwości zdrowotne lampy solnej

Lampy solne stały się hitem nie tylko z uwagi na swój elegancki, a wręcz mistyczny wygląd, ale przede wszystkim ze względu na deklarowane właściwości prozdrowotne.

Co prawda nie ma oficjalnych, naukowych informacji świadczących o ich realnym wpływie na zdrowie, to jednak wielu użytkowników zwraca uwagę na wyraźne poprawy w niektórych aspektach.

Prozdrowotne działanie lampy solnej uaktywnia się po jej uruchomieniu. Na skutek emitowanego przez żarówkę ciepła na powierzchni lampy zachodzą liczne przemiany fizykochemiczne, które powodują, że do otoczenia emitowane są jony ujemne. Właśnie dlatego wielu producentów lamp solnych reklamuje ja jako "jonizatory powietrza". 


Działanie lampy solnej:

  • Oczyszcza powietrze - to efekt działania ujemnych jonów, a także struktury substancji zawartych w bryłce soli, które z jednej strony przyciągają zanieczyszczenia, a z drugiej niwelują działanie pola magnetycznego emitowanego przez sprzęty elektroniczne. 
  • Wpływa na poprawę koncentracji.
  • Poprawia samopoczucie na skutek pobudzenia produkcji serotoniny, obniża poziom stresu, relaksuje i koi zmysły.
  • Ułatwia zasypianie - delikatne i kojące światło emitowane przez lampę dobrze wpływa na układ nerwowy, pobudzając wytwarzanie melatoniny, odpowiedzialnej za sen. Lampę warto uruchomić na dwie godziny przed snem.
     

Dla kogo lampa solna?

Mamy dobre informacje: z lampy solnej może korzystać dosłownie każdy! Nie wykazano żadnego negatywnego wpływu lampy na zdrowie czy otoczenie.

W pewnym wieku warto jednak szczególnie zainteresować się tematem lamp solnych. Dotyczy to przede wszystkim osób po 40. roku życia, u których zaczynają się pojawiać problemy z zasypianiem i koncentracją. Z uwagi na to, że cały organizm nieco spowalnia, a układ immunologiczny staje się mniej wydajny, warto zastosować lampę solną w mieszkaniu, by oczyściła powietrze z nadmiaru zanieczyszczeń, zmniejszając ryzyko kontaktu z niekorzystnymi substancjami. 

Nie da się ukryć, że z wiekiem stajemy się też coraz bardziej nerwowi i zestresowani -  w takim wypadku lampa solna idealnie sprawdzi się jako forma relaksu. Lampy polecane są też alergikom.

Ale lampa solna to również świetne rozwiązanie do pokoju maluszka, gdzie wprowadzą otulający, kojący i przyjemny klimat. 

Lampa solna i kwiatek
Fot. Canva/Africa images