Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Wystarczy 6 minut i śpisz lepiej. Osoby po 60-tce poczują dużą poprawę
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 14.03.2024 10:10

Wystarczy 6 minut i śpisz lepiej. Osoby po 60-tce poczują dużą poprawę

Kobieta w łóżku
Fot. Canva/Rido

To metoda bardzo łatwo dostępna: aż dziwne, że praktykuje to tak mało osób. Jeżeli masz problemy z zaśnięciem i nocami przewracasz się z boku na bok, rozwiązanie może okazać się prostsze niż myślisz. Naukowcy zbadali, że najlepiej sprawdzi się u osób w wieku emerytalnym. Na dodatek pomaga już po sześciu minutach. Co trzeba robić?

Zaśnij szybciej i śpij dłużej. Jak?

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Aging & Mental Health". Okazało się, że w szybkim zaśnięciu pomagają... książki. Sprawiają też, że sen jest zdrowszy. Co ciekawe, osoby po 64. roku życia odczuły więcej korzyści z czytania przed zaśnięciem niż te w wieku 18 - 35 lat.

Czytanie przed snem sprawia, że osoby starsze zasypiają szybciej i śpią dłużej. Naukowcy twierdzą, że to efekt pozytywnych emocji i wyciszenia, które gwarantuje spokojna lektura. Co więcej, wystarczy już 6 minut z książką przed snem, by poczuć różnicę. Skąd to wiemy i jakie daje to korzyści?

Projekt bez nazwy (96).jpg
Fot. Canva/Geetha Shee
50 lat walczył z bezsennością. Dzięki tej metodzie śpi jak niemowle Ludzie po 60-tce myślą, że kawa im szkodzi. Nic bardziej mylnego

Wystarczy 6 minut każdej nocy

Kto czyta, ten nie tylko żyje podwójnie, ale też lepiej śpi. Inne badanie udowodniło, że czytanie książek relaksuje nas bardziej niż słuchanie muzyki, wypicie filiżanki kawy czy spacer. Głowa wolna od zmartwień to podstawa dobrego snu. Sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu w Sussex.

Okazuje się, że już po 6. minutach czytania nasze ciśnienie obniża się, a napięte od stresu mięśnie ulegają rozluźnieniu. I nie ma tu znaczenia, czy czytamy romantyczną powieść, czy trzymający w napięciu kryminał. Korzyści płynące z czytania mogą dosłownie poprawić jakość snu, a tym samym całego życia.

Dlaczego osoby 60+ powinny więcej czytać?

Osoby starsze w Polsce czytają mało. Z badań Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 64 proc. osób powyżej 65. roku życia nie przeczytało ostatnio żadnej książki. Jeżeli wzrok i dostępność książek nam na to pozwala, warto częściej sięgać po lekturę: jeżeli nie po powieść czy biografię, to po artykuły w czasopismach. Warto dodać, że w księgarniach często dostępne są edycje książek z dużym drukiem - dla wygodniejszego czytania.

Projekt bez nazwy (97).jpg
Fot. Canva/Invizbk

Oprócz poprawy jakości snu odczujemy znacznie więcej korzyści. Czytanie poprawia pamięć i koncentrację. Wspomaga rozwój osobisty, zwiększa zasób słownictwa, poszerza wiedzę o świecie i pomaga w zdobywaniu nowych zainteresowań. A przede wszystkim to wielka przyjemność i chyba jedyny nieszkodliwy nałóg.